Uzun zamandır Yunus Emre ve Türk Dile Bayramı’nın anma ve kutlamalarının ardından olumlu veya olumsuz bazı konuşmalar ile yazıları takip ettim. Bende yorumlar karşısında âcizane bazı iyi veya kötü kötü düşüncelerimi yazmak istedim. Amma ve lakin bu yazıyı yazmakta baya zorlandım. Hiçbir art fikir ve düşüncelerimin olmadığını ve de ilerisi için bir yardımcı ışık olabileceği düşüncesiyle yazıyorum.
13 Mayıs 2022 Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma etkinlikleri sesli veya sessiz bir şekilde yapıldı geçti gitti. Ama bir karanlıklar, bir olumsuzluklar, bir kapalı kutular içerisinde Karaman halkının olduğu kadar Türkiye ve dünyanın da bundan ne haberi nede duyumları olmuştur. Koskoca bir yıl Yunus Emre yılı olarak Türkiye ve dünyada etkinlikler yapılırken Karaman’da kimler neler yaptı? Ne gibi faaliyetler oldu? Oldu ama nasıl oldu? Nerede oldu? Sonuç ne oldu?
İşte bütün bu soruların cevabını verecek bir dernek, kişi, komite vs. kişiler bugüne kadar basında veya bit aydınlatılma platformunda kendilerini göremedim. Her halde onlarda koskoca bir yıl yoruldular ki kabuklarına çekilip dinleniyorlar.
24.05.2022 Salı günü KGRT gazetesinin 2381 sayısında çıkan bir yazıyı okudum. Aynen şöyle yazıyordu: “Karamanlıyım diyen herkes tribünde oturmasın sahaya insin” (Bu yazının başlığıdır.) bu davet hakikaten çok hoşuma gitti ve takdir ettim. Çünkü bu birliğe ve beraberliğe, çalışmaya hatta bu gibi Karaman’ımıza iddiamız ve gururumuz olan milli bir davamızın bağlılığa çağrılması idi. Amma gel gelelim bugün ne kadar ne rüzgâr esti ne de değişik sesler geldi.
Hani o çok hevesle yapılan kimselere bilgiler haberler vermeyen kişiler ve de kuruluşlar neredesiniz? Bu işler bir yazı yazıp haber yapıp kenara çekilmek başarısızlık be devamsızlık olarak kabul ediyorum.
Sevgili Karamanlı kardeşlerim bu gibi etkinliklerin bir önceliği hatta dayanağı olan bir derneği olmalıdır.
Yunus Emre Karamanlıdır amma köklü bir Yunus Emre’yi yaşatan, duyuran çeşitli konularda duyuran çalışan BİR DERNEĞİMİZ YOK. Gelin ilk önce bu sivil derneğimizi tam anlamıyla kuralım. Bizleri ilk girişimimiz olan 1954 yılında ilk işimiz Yunus Emre derneğimizi kurduk ve ondan sonra çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı ben 13 Mayıs 2022 günü yerel gazetelerde yazarak yayınlamıştım.
Arkadaşlar, hemşehrilerim ve bu davaya gönül verenlere sesleniyorum gelin, köklü ve uzun ömürlü olacak şekilde bir dernek kuralım. Küslüklerle dargınlıkları, senli benli ifadeleri ve düşünceleri bir kenara bırakalım yeter artık son kozumuz olan ne varsa birlik ve beraberlikle yapalım.
Bu birlik beraberliğimizin öncülüğünü valiliğin desteği ve liderliği yanında büyük görev sahibi ve Karaman’ın sesini ve geleceğini kamuoyunu aydınlatan belediyemiz ile Kent Konseyimizdir. Bunlar yanında odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız geniş bir salonda bir değil birkaç kere toplanarak çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Henüz zaman fazla geçmedi. Derneğimizi kuralım, tüzüğümüzün ana maddelerini hazırlı yalım çalışmalarla başlayalım ki bizler de eteğimizdeki taşları dökelim ve tribünlerden aşağı inelim.
Haydi Yunus Emre aşıkları, adi Türk Dilinin Başkenti Karamanlılar ve Karamanoğlu Mehmet Bey’in torunları görmek istiyorum sizleri bu platformda. Saygılarımla.