Uzmanlık gerektiren konularda ders verebilme yetisine sahip kişiler, Yüksek Öğretim Kurumları'nın görevlendirmesi sonucunda geçici veya devamlı çalışan kişiler üniversitelerin öğretim üyeleri olarak kabul edilirler. Doktora derecesine sahip olma gerekliliği olmayan bu kişiler, alanlarında uzmanlaşmış ve genellikle lisans ve lisansüstü düzeyde dersler verirler. Öğretim üyeleri, genellikle akademik kariyerlerinde ilerleyerek doçentlik veya profesörlük unvanlarını alabilirler.

Universite Ogretim Gorevlisi Ne Kadar Maas Aliyor1

O İlde 4.3 Büyüklüğünde Deprem O İlde 4.3 Büyüklüğünde Deprem

Öğretim üyelerinin haftalık çalışma saati 10, öğretim görevlilerinin haftalık 12 saattir. Bir öğretim üyesinin aylık çalışma saati 40 saattir bir ay 720 saattir.

Öğretim Görevlisi 2024 yılı itibariyle aylık ortalama 38.500 TL maaş alıyor. Maaşlar, Temmuz 2023 yılına göre artış göstermiş olup, en düşük maaş 28.900 TL iken, en yüksek maaş 56.900 TL olarak belirlenmiştir. ALES puanı ve YDS puanı gibi kriterler, üniversitelerin belirlediği şartlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yüksek lisans kontenjanları ve başvuru tarihleri de üniversitelere göre farklılık gösterebilir. Başvuruda bulunan adayların genellikle belirli bir bilim sınavına tabi tutulduğu ve diploma notunun belirli bir düzeyde olması gerektiği kabul edilir.

Universite Ogretim Gorevlisi Ne Kadar Maas Aliyor2

Üniversite Öğretim Görevlisi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Üniversite Öğretim Görevlisi en düşük maaş 28.900 TL, en yüksek maaş 56.900 TL olarak bilinmektedir. Öğretim görevlileri için maaşlar ve başvuru süreçleri belirli standartlara ve üniversitelerin belirlediği kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kaynak: R. Rüzgar Yel