Erkan Yolaç Kimdir?

Erkan Yolaç (24 Şubat 1935, Kırklareli – 16 Mayıs 2024, İstanbul), Türk televizyon sunucusudur. TRT'de 1985'ten itibaren pazar günleri yayımlanan "Stüdyo Pazar" programındaki "Evet-Hayır Yarışması"nın sunucusu olarak tanınmıştır.

Maklube Yemeği Hangi Yöreye Ait? Maklube Yemeği Hangi Yöreye Ait?

Nereli?

Erkan Yolaç, 24 Şubat 1935'te Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde doğdu. Sofya'dan Türkiye'ye göç etmiş Edirneli bir aileye mensuptur. Annesi Hikmet Hanım, babası Alpullu Şeker Fabrikası'nda görev yapan Mehmet Bey'dir. Ailesi, babasının mühendis olması nedeniyle "Yolaç" soyadını almıştır.

Eğitim ve İlk Sunuculuk Deneyimi

Yolaç ailesi, Erkan Yolaç altı yaşındayken İstanbul'a taşındı. Erkan Yolaç, ortaöğrenimine İstanbul'da Saint-Joseph Fransız Lisesi'nde başladı, bir yıl sonra Kenan Evren Anadolu Lisesi'nde devam etti. Babasının işi nedeniyle ailesi 1951'de Karabük'e taşınınca eğitimine yatılı öğrenci olarak Kastamonu Lisesi'nde devam etti. Kastamonu Lisesi'nde öğrenci iken edebiyat öğretmeni Rauf Mutluay'ın yönlendirmesiyle belediye anons mikrofonlarından anons yaparak ilk sunuculuk deneyimini yaşadı. Bu ilk deneyimden sonra Belediye Başkanı Osman Zeki Oktay'ın isteği üzerine belediyenin tüm anonslarını yapmaya başladı.

Kariyer ve Evet-Hayır Yarışması

1959 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden iç mimar olarak mezun oldu. 1960 yılında Ankara Radyosu'nda bayram özel eğlence programı sundu. Huysuz Virjin, Orhan Boran, Leyla Sayar gibi isimlerle gazinolarda çalıştı. Daha önce İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yapılan "Evet-Hayır" adlı yarışmayı kendi tarzına uyarlayarak ilk defa 1962'de Caddebostan Gazinosu'nda sahnede uyguladı. Bu yarışmada yarışmacılar iki dakika boyunca Yolaç'ın sorularını "Evet" ya da "Hayır" kelimesini kullanmadan yanıtlamaya çalışırdı. Yolaç, yıllarca sahnede, radyoda ve televizyonda sunuculuk yaptı ve bu yarışmayı sundu. 1964 yılında iki sinema filminde oyuncu olarak rol aldı.

Özel Hayatı

1970 Türkiye Güzeli Asuman Tuğberk ile 1976 yılında evlendi. Eşi ile birlikte bir konfeksiyon atölyesi kurarak işletti. Çiftin bir kızı ve bir oğlu oldu. Yolaç, 1985 yılından itibaren TRT televizyonunda yayımlanan "Stüdyo Pazar" programı içinde sunduğu "Evet-Hayır" yarışmasıyla tüm Türkiye'de tanındı. 1996 yılından itibaren TGRT kanalında "Erkan Yolaç Show" adlı bir eğlence programı yaptı.

Kaç Yaşında Vefat Etti?

Uzun süre boyunca yoğun bakımda tedavi gören Erkan Yolaç, 16 Mayıs 2024'te çoklu organ yetmezliği sebebiyle İstanbul'un Şişli ilçesinde 89 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Levent Camii'nden kaldırılarak Zekeriyaköy Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: HATİCE KARACA