Şükrü Genç kimdir ve nereli? 1954 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde doğan Şükrü Genç, eğitim hayatını İstanbul'da tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde aldığı eğitimlerin ardından, inşaat sektöründe uluslararası deneyim kazanmıştır. Siyasete atılarak Cumhuriyet Halk Partisi'nde çeşitli görevlerde bulunmuş ve Sarıyer Belediye Başkanlığı yapmıştır. Şükrü Genç'in özel hayatı ve siyasi kariyeri hakkında daha fazla bilgi edinmek için işte detaylar...

Şükrü Genç Kimdir?

1954 yılında Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. İlköğrenimini 1965 yılında Rumelihisarı’ndaki Şair Nigar İlkokulu’nda, 1969 yılında orta öğrenimini Emirgan Ortaokulu’nda, liseyi ise 1973'de Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1974-75 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü’ne devam etti. Ardından, 1982–1983 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu.

Şükrü Genç Nereli?

Şükrü Genç, 1954 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde doğmuştur.

Şükrü Genç'in Siyasi Hayatı

Öğrenimi sırasında Boğaziçi Üniversitesi’nde çalıştı, eğitiminden sonra ise Libya’da iki yıl çalıştı. Irak’ta bir inşaat firmasında şantiye şefliği ve proje müdürlüğü yaptı. 1987 yılında özel sektörde profesyonel yönetici olarak görev yaptı ve 1989 yılında kendi şirketini kurarak çeşitli inşaat işleri yaptı.

1988 yılında siyasete atıldı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde üyelik, ilçe-il-kurultay delegeliği, 1994–1999 yıllarında Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde CHP’nin Sarıyer Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerinde tekrar CHP'den belediye başkanı seçildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde CHP'den İstanbul İli, Sarıyer İlçesi Belediye Başkan adayı oldu. 20 Şubat 2024'te yapmış olduğu açıklamada 2024 yerel seçimlerinde bağımsız Sarıyer Belediye Başkanı adayı oldu. Seçimi %8.05 ile üçüncü bitiren Genç seçimi kaybetti.

Karapınar Belediye Başkanı Önal Mazbatasını Aldı Görevine Başladı Karapınar Belediye Başkanı Önal Mazbatasını Aldı Görevine Başladı

Şükrü Genç'in Özel Hayatı

Şükrü Genç, evli ve üç çocuk babasıdır. Ailesiyle birlikte İstanbul’da yaşamaktadır. Hem iş hem de siyaset hayatında yoğun olan Genç, ailesine vakit ayırmayı ihmal etmemektedir. Kendi kişisel ilgileri arasında, doğa yürüyüşleri yapmak ve kitap okumak bulunmaktadır.

Kaynak: HATİCE KARACA