Kısa adın İLESAM olan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği temsilcisi Hikmet Elitaş ve Yollarbaşı grubu adına Kemal Arabacı'nın organize ettiği bu anlamlı toplantının sunuculuğunu Özden Mısırlıoğlu Uysal üslenirken program, Karaman'ın önde gelen şair ve yazarlarının katılımıyla unutulmaz bir gece olarak kayıtlara geçti.
“Karagözlüm Efkarlanma Gül Gayrı” gibi pek çok şarkıya imza atan Bekir Sıtkı Erdoğan’ın şarkıları anma gecesinde Cahit Cenk’in mini konseriyle kulakların pasını sildi. Ebediyete intikal etmiş olan Bekir Sıtkı Erdoğan başta olmak üzere aramızdan ayrılan diğer tüm değerli şair ve yazarlar için dualar edilirken bu tür gecelerin her sene tekrarlanması gerektiği hususunda fikir birliğine varıldı.
Mut'tan gelen Nihat Mustul ve arkadaşlarının da yer aldığı Bekir Sıtkıyı Anma Gecesi yapılan konuşmalar, okunan şiirler ve seslendirilen şarkılarla sona ererken bu anma gününün önümüzdeki yıl daha büyük bir mekânda yapılması kararlaştırıldı.
Bekir Sıtkı Erdoğan Hancı Şiiri
Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı
Şuraya bir yatak ser yavaş yavaş
Aman karanlığı görmesin gözüm
Beyaz perdeleri, ger yavaş yavaş
Sıla burcu burcu... İlle ocağım
Çoluk çocuk hasretinde kucağım
Sana her şeyimi anlatacağım,
Otur baş ucuma, sor yavaş yavaş
Güç bela bir bilet aldım gişeden
Yolculuk başladı Haydarpaşa'dan
Hancı n'olur, elindeki şişeden
Birkaç yudum daha ver yavaş yavaş
Ben o gece, hem ağladım, hem içtim
İki gün, diyardan diyara uçtum
Kayseri yolundan, Niğde'yi geçtim
Uzaktan göründü, Bor yavaş yavaş
Garibim, her taraf bana yabancı,
Dertliyim; çekinme, doldur be hancı
İlk önce kımıldar hafif bir sancı
Ayrılık sonradan kor yavaş yavaş
Bende bir resmi var, yarısı yırtık
On yıldır evimin kapısı örtük
Garip bir de sarhoş oldu mu artık
Bütün sırlarını der yavaş yavaş
İşte hancı ben, her zaman böyleyim
Öteyi ne sen sor, ne ben söyleyim
Kaldır artık, boş kadehi neyleyim
Şu bizim hesabı, gör yavaş yavaş