Kurbanlık hayvan alımı sırasında ve kesim sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgi veren Karaman Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Ümit Çağlıyan, il içinden gelen hayvanların kulak küpesi ve büyükbaşlarda pasaportlarına küçük başlarda nakil belgelerine, başka ilden getirilen kurbanlıkların kulak küpeleri ve geldiği ilden alınan Veteriner Sağlık Raporu’nun olup olmadığına bakılması, bu şartların karşılanmadığı durumlarda hayvanların satın alınmaması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı hayvan seçilmesinin önemine işaret eden Çağlıyan, “Vatandaşlar kurbanlık seçerken hayvanları dikkatli şekilde kontrol etmeli. Kurbanlığın görünümü sağlıklı, bakışları canlı olmalı. Ciltte yara, bere olmamalı. Tüyler parlak, düzgün ve yatık olmalı.Topallik ve yürümede aksaklık olmamalı,

Hasta, zayıf, düşkün, bir veya iki gözü kör, bir veya iki boynuzu kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları veya memesi kesik, dişlerinin tamamı ya da çoğu dökük hayvanlardan kurban olmayacağını dile getiren Çağlıyan, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, bir kulağı delik veya yırtılmış olmasının kurban edilmesine mani olmadığını söyledi.

Kurban Alirken Ve Keserken Nelere Dikkat Edilmeli2

KURBANLIK KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Çağlıyan, kesim öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğuna da işaret ederek, sorunsuz şekilde kesim yerine getirilen kurbanlıkların, stressiz ve ideal bir dinlendirme devresini takiben uygun şartları taşıyorsa kesime alınabileceğini bildirdi.

Karaman Ne Zaman İl Oldu ? Karaman Sokak Röportajı 35. Yıla Özel Karaman Ne Zaman İl Oldu ? Karaman Sokak Röportajı 35. Yıla Özel

Hayvan strese sokulmadan ve uygun bir yöntemle yatırılıp tam kontrol altına alındıktan sonra kesim işlemi yapılmalı. Ayrıca kurban kesen, satan, vekalet yoluyla kestiren üreticiler, kurbanlık olarak kesilen hayvanların kulak numaralarını bayram sonrasında il, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine en geç bir ay içinde mutlaka bildirmelidir..

Valilik tarafından ilimizde kurban satışı olacak ve kesimi olacak yerler belirlenmiş olup, vatandaşlarımızın özellikle kesim yerleri dışında hayvan kesmemeleri, tüketilmeyen parçaların gömülerek bertaraf edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kurban Alirken Ve Keserken Nelere Dikkat Edilmeli1

Kaynak: RÜZGAR RAMAZAN YEL