Kültür Bakanlığı. TİKA, Fırat Üniversitesi, Yurtdışı  Türkler ve Akraba topluluklar Başkanlığı, Elazığ Belediyesi, Eltürk ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının katkıları ile Elâzığ Valiliği tarafından 1992 yılından bu güne düzenlenen, Sanat çevrelerince ülkemizin süreklilik arz eden ve kurumsallaşan en önemli ve saygın kültürel etkinliklerinden  kabul edilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın  26 ıncısı 6-7-8 Ekim 2023  tarihinde “Sezai Karakoç” anısına “İnsan Sevgisi” temasıyla gerçekleştirilecek.

Bu yılki Şiir Akşamları Etkinlikleri geleneksel hale gelen ŞAİRLE YÜRÜYÜŞÜ ile 6 Ekimde başlayacak. Etkinlik kapsamında sergiler, konferanslar, konserler, kültürel geziler  ve tüm şairlerin katılımı ile Sivrice Kültür ve Kongre Merkezinde ki “HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI’’ ile devam edecek.

Ülkemizden ve Türk Coğrafyasından usta şairlerin katıldığı Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, Türk dünyasının en uzun soluklu ve en geniş katılımlı şiir şöleni, ve manevi kurultayı olarak nitelendiriliyor. Türk dünyasını ortak dil ve ortak kültürde buluşturmayı Türk ülkeleri arasında duygu ve gönül köprüleri kurarak dostluk ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmeyi amaçlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarına bu yıl, Ülkemizden ve Türk Cumhuriyetlerinden Ali Akbaş, Altynbek Ismailov, Ayşe Pazlanmaz, Birsen Gota, Duishembek Kerimov, Esat Kabaklı, Feyzan Korur,  Hikmet Elitaş, İntiqam Cavanşir, Kenan Çarboğa, Khurshıd Davronov, Marzhan Yershuova, Metin Önal Mengüşoğlu, Rashad Masjıdov, Serhat Kabaklı,  Şemsettin Küzeci, Şeref Akbaba,  Tamella Aliyeva, Xuraman Muradova, Yahya Akengin, Ykylas Özhan ve Yusuf Dursun gibi şair, yazar ve edebiyatçılar davet edildi.

2006 yılında yapılan 14. Hazar Şiir Akşamlarına Karaman’lı Şairimiz Bekir Sıtkı Erdoğan’da katılmıştı.

Editör: Mehmet Akif Orhan