Türkiye’de Hangi İlde Deprem Olmaz? Türkiye’de Hangi İlde Deprem Olmaz?

Ankara'da İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki marketlerde gerçekleştirdikleri denetimlerde ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarını karşılaştırarak evrak kontrolü yaptı. Bu denetimlerde marketlerdeki ürünlerin alış ve satış fiyatları incelendi. Ayrıca, sebze ve meyve reyonlarındaki ürünlerin hal kayıt sistemi üzerindeki künye bilgileri de sorgulandı.
Yapılan denetimler hakkında bilgi veren Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan, “Denetimlerde öncelikli olarak malın fiyat etiketinin bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz. Daha sonra etikette malın ayırt edici özelliği, üretildiği yer, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih gibi hususların bulunup bulunmadığını inceliyoruz. Etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumlu olup olmadığını da denetliyoruz” ifadelerini kullandı.
Denetimlerde etiket olmaması, etiket varsa; ürünün üretildiği yer, ayırt edici özelliği, satış fiyatı, birim fiyatı, satış ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli üretim ise logo gibi bilgilerden birinin eksikliği halinde 2 bin 200 Türk Lirası idari yaptırım cezası uygulanıyor. Öte yandan, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumsuzluğunda da yine aynı ceza miktarı işleme konuyor.

Kaynak: İHA