1967 yılında babasının yanında çırak olarak saatçilik mesleğine başladığını ve 55 yıldır 2 metrekarelik dükkanda bu mesleği icra ettiğini söyleyen 70 yaşındaki Kemal Yücer, büyük dedesinin de saatçilik yaptığını, 4. kuşak olarak bu mesleği sürdürdüğünü ifade etti. 


  Yücer, büyük dedesi Mustafa Fehmi Efendi’nin birçok cami ve müzede el yapımı saatleri olduğunu, Kazım Karabekir Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk’e de yaptığı saatlerden hediye ettiğini söyledi. Dedesinden kalan 100 senelik malzemelerle saat tamirciliği yaptığını belirten Yücer, bu malzemelerden başka kimsede olmadığını dile getirdi. 


  Bu mesleğe eskisi gibi rağbet kalmadığını, yeni çırak yetişmediğini ve ömrü bitene kadar bu mesleği devam ettireceğini anlatan Yücer, "Saatçilik mesleğinde sanat kalmadı, sanat eskiden varmış. Şimdi alıyorsun parçayı montaj yapıyorsun. Biz yine eski saatlerin tamirini yapıyoruz. Eski cep saatleri, eski kurmalı kol saatleri, masa ve duvar saatleri, otomatik saatler geliyor, onları yapıyoruz, günümüz bu şekilde geçiyor” dedi. 

Editör: Mehmet Akif Orhan