Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, geçtiğimiz Haziran ayında Fransa’da yaşanan protestolar nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sosyal medya eleştirilerinin ardından yeni açıklamada bulundu. Sosyal medya platformlarının toplumsal huzursuzluk yaşandığı zaman kapatılabilme ihtimali olduğunu söyleyen Breton, “Tiktok, Twitter ve Snapchat gibi sosyal medya platformları isyan, toplumsal huzursuzluk gibi durumlarda problemli içerikleri önlem almadıkları taktirde AB içerik yasası bağlamında kapatılabilir. Nefret içerikleri, öldürme, araçları yakma gibi isyan çağrısında bulunan içerikler, hemen silinebilir. Eğer bu tarz içerikler paylaşılmaya devam edilirse hemen yaptırım uygulanacak. Anında müdahale eden ekiplerimiz var” dedi.

Öte yandan bazı eleştirmenler ise bu tarz önlemlerin Çin ve İran gibi otoriter ülkelerde görüldüğünü ifade ederek Breton’u eleştirdi.

 Sosyal medya platformlarına yeni düzenlemeler

Breton ayrıca komisyonun, yeni kurallara uymaya ne kadar hazır olduğunu kontrol etmek için önümüzdeki hafta TikTok üzerinde bir "stres testi" yapacağını söyledi. Tiktok, Snapchat, Instagram ve Twittter dahil olmak üzere 19 sosyal medya platformu da Ağustos ayından itibaren yasa dışı ve zararlı içeriğin yayılmasını sınırlamak için yeni yasal yükümlülüklere uymak zorunda kalacak.

Fransa’daki protestolar

Fransa’da 27 Haziran’da 17 yaşındaki genç Nahel M.’in polis kurşunuyla vurulmasıyla ülkede protestolar düzenlenmiş, bunun üzerine Macron, “Sosyal medya gösterilerin örgütlenmesini kolaylaştırarak şiddetin körüklenmesinde rol oynadı. Hassas içeriklerin kaldırılması yönünde taleplerimiz olacak” demişti. Sosyal medya platformlarının yetkilileriyle temas halinde olduğunu vurgulayan Macron ayrıca sosyal medyadan şiddet çağrısı yapanların kimliklerinin tespit edilmesi için harekete geçeceklerini belirtmişti.