Fenerbahçe’nin dün yaşanan olaylı maçından sonra eski başkanı Aziz Yıldırım’ın hayatı ve kökeni gündem oldu. Sosyal medyada kullanıcılar Aziz Yıldırım’ın kökeni neresi sorusunu merak ediyor. Peki Aziz Yıldırım Kökeni Neresi? İşte detaylar…

 Aziz Yıldırım'dan Süper Kupa açıklaması İhlas Haber Ajansı

Aziz Yıldırım Kimdir?

Aziz Yıldırım, Türk iş insanı ve inşaat mühendisi olarak tanınır. 1952 yılında Ergani'de doğmuştur. İlköğretim ve lise eğitimini Düzce'de tamamlamıştır. Gençlik yıllarında amatör futbol oynamış ve Düzce'de Hamidiyespor Kulübü'nde yer almıştır.

PFDK'dan 'Aziz Yıldırım'a sevindirici haber İhlas Haber Ajansı

Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur, ki bu akademi günümüzde Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak bilinmektedir.

Maktaş Mühendislik firmasının sahibi olan Aziz Yıldırım, NATO altyapı ihalelerine katılmıştır. Ayrıca, Düzcespor Kulübü'nde fahri başkanlık görevinde bulunmuştur.

Aziz Yıldırım'ın 'tehdit' davası karar için ertelendi İhlas Haber Ajansı

Fenerbahçe Spor Kulübü'nde yöneticilik kariyeri 1990-1992 yılları arasında başlamıştır. Daha sonra 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu olarak görev almıştır. 15 Şubat 1998'deki kongrede, rakibi Vefa Küçük'e bir oy fazla alarak başkan seçilmiştir. 1998'den 2018'e kadar Fenerbahçe'nin başkanlığını yürütmüştür. Ancak 3 Haziran 2018'de gerçekleşen seçimlerde rakibi Ali Koç'a karşı başkanlık yarışını kaybetmiştir.

Yıldırım'ın başkanlığı döneminde Fenerbahçe, futbol takımıyla 6 lig şampiyonluğu ve 10 lig ikinciliği elde etmiştir. Ayrıca, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline ulaşmışlardır. Yıldırım'ın döneminde kulüp, futbol, basketbol ve voleybol branşlarında aynı sezonda şampiyonluklar elde etmiştir.

Aziz Yıldırım: “Kulübün gündemi başkanlık değil, şampiyonluk olmalıdır”  İhlas Haber Ajansı

Kota Alan Aysel Önder’e Tebrik Kota Alan Aysel Önder’e Tebrik

Kulüp yatırımlarına büyük önem veren Yıldırım, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nu yenilemiş ve Ülker Spor ve Etkinlik Salonu gibi modern tesislerin inşasına öncülük etmiştir. Ayrıca, kulüp tüzüğünü değiştirmiş ve "Hedef 1 Milyon Üye" projesini başlatarak üye sayısını artırmıştır.

Son olarak, 31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan bir seçimde 12. kez Fenerbahçe başkanı seçilmiş, ancak bu dönemde Şike Davası sonrası görevi bırakacağını açıklamıştır.

Aziz Yıldırım: "Fenerbahçe camiası, FETÖ'ye savaş açmış ve kazanmış bir  camiadır" İhlas Haber Ajansı

Aziz Yıldırım Kökeni Neresi?

 Aziz Yıldırım Diyarbakır Ergani’de doğması sebebiyle bazı taraftar grubu iş insanının “kürt” asıllı olduğunu iddia ederken, yer alan bilgiler ünlü iş insanının Türk olduğunu söylüyor.

Kaynak: Hatice Karaca