Karaman AK Parti İl Binasında düzenlenen basın açıklamasına, İl Başkanı Av. Murat Öztürk, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Fatma Coştu, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Yavuz, yönetim kurulu üyeleri, partililer ve yerel basın mensupları katıldı.

Öztürk, yapmış olduğu konuşmada şu ifadeleri dile getirdi:

"10 Ekim 2023'te ilan edilen ablukanın altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar sonucunda, çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar ve erkekler de dahil olmak üzere 1300'den fazla kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Gazze halkı yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail, Gazze'deki insanları temel ihtiyaçlardan mahrum bırakarak, elektrik ve su sıkıntıları gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Ayrıca İsrail, ibadethaneleri, hastaneleri ve okulları tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır.

Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sona erdirilmesi ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir.

Joe Biden Yeniden Başkan Olacak Mı? Amerika Seçimleri Ne Zaman? (2024 Seçimi ve Adaylar) Joe Biden Yeniden Başkan Olacak Mı? Amerika Seçimleri Ne Zaman? (2024 Seçimi ve Adaylar)

1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemizde çatışma, kan, ve gözyaşı getirmeye devam edecektir. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir abluka olduğunu hatırlatırız. Uluslararası toplumu, barışın tesisine yönelik sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz, var olan tüm gücümüzle daha adil bir dünyanın ve Filistin halkının her zaman yanında olacağız."

Kaynak: Haber Merkezi