Tuğgeneral Maaşı 2024 yılına girdikten sonra tüm sektörlerde olduğu gibi güncellendi. Askeri personeller ve asker olmak isteyenler Tuğgeneral maaşını merak ediyor. Peki Tuğgeneral Maaşı Ne Kadar 2024? İşte detaylar…

TSK

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türk vatanını yurt dışından gelebilecek tehditlere karşı savunmakla görevli askerî kuvvettir. Görevi, askerî gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurt dışında verilen görevleri yerine getirmek ve uluslararası barışa katkıda bulunmaktır.

TSK'nın başkomutanlığı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin manevi varlığından ayrılamaz ve cumhurbaşkanı tarafından temsil edilir. Savaşta başkomutanlık görevi ise Cumhurbaşkanlığı namına Genelkurmay Başkanı tarafından yerine getirilir.

Tanzimat Fermanı Nedir? Tanzimat Fermanı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Kara Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri'nden oluşur. 2024 itibarıyla sayı bakımından dünyanın 8. en büyük, NATO'nun ise en güçlü 3. ordusudur.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modern hâlini Mareşal Mustafa Kemal Atatürk kurmuştur. Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı'nda düzensiz Kuvâ-yi Milliye birliklerini birleştirerek modern Türk ordusunun temellerini atmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra da Atatürk tarafından ordunun modernizasyonu hızla devam ettirilmiştir.

TSK, tarihsel olarak Kore Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekâtı'na, PKK ile mücadeleden Suriye İç Savaşı'na kadar birçok önemli operasyonda yer almıştır. Günümüzde de terörle mücadelede ve uluslararası barışın korunmasında aktif rol oynamaktadır. Tahmini 2021 verilerine göre, TSK'nın personel sayısı 895.000'dir, bu da onu ABD Silahlı Kuvvetleri'nden sonra NATO'daki en büyük ikinci askerî güç haline getirmektedir.

Tuğgeneral Erginbaş, Selçuk Bayraktar ve Ahmet Akyol Van'da İHA ve SİHA  merkezlerini inceledi - Van Haberleri

Tuğgeneral Maaşı Ne Kadar?

2024 yılında Türkiye'de tuğgeneral rütbesindeki askerlerin maaşlarının ortalama olarak 86.860 TL olarak belirlenmiştir.

Kaynak: R. Rüzgar Yel