Akçaşehir Belediye Başkanı Soner Yeşildaş yapmış olduğu basın açıklamasında:

Değerli Arkadaşlar,

Seçim çalışmaları sürecinde yaptığımız çalışmalarda kasabamızın çözüm bekleyen sorunlarını, kasabamızın ihtiyaçlarını tespit ederek bunları ortadan kaldırmanın, vatandaşlarımızın istek ve taleplerini karşılayacak çalışmaların plan ve programını yapmış, projelerimizi de kamuoyu ile paylaşmıştık. Göreve gelir gelmez de bu projeleri hayata geçirebilmek için kollarımızı sıvadık. Ne var ki; belediyemizde karşılaştığımız manzara hiç de iç açıcı değildi. Piyasaya olan borçlarımızın yanına vergi, SGK ve kredi borçlarını da eklediğimizde 43 milyon liralık bir borç yükü, bunun yanında neredeyse bomboş bir kasa teslim aldık.

Seçimlerden yalnızca üç gün önce Belediye Başkan Adayı sıfatı ile verilen iftar yemeğinin ücreti dahi belediyeye fatura edilmişti. Kısa süre önce 128 bin TL masraf edilen belediye makam aracı, bugün yürüyemez durumdadır. Bunları belirtmekteki amacımız bir devr-i sabık yaratmak, mağduriyet edebiyatı yapmak ya da bahaneler üretmek değildir. Burada bir durum tespiti yapıyoruz. Tabloyu net olarak ortaya koymak, kamuoyunun da bunları bilmesini istiyoruz. Belediyemiz şu anki durumu ile bırakın hizmet üretmeyi, personel giderlerini dahi karşılayacak durumda değildir.

Hem Kaynak Arayışı Hem Tasarruf Politikası İçerisindeyiz

Belediyemizdeki bu son derece kötü mali tabloya rağmen hizmet üretebilmek, proje hazırlayabilmek ve aynı zamanda personel giderlerini karşılayabilmek için bir taraftan kaynak arayışı içerisine girerken, diğer taraftan da sıkı bir tasarruf politikası başlattık.

İşçi arkadaşlarımızla Cuma günü bir toplantı gerçekleştirerek mevcut durumu konuştuk. İşçi çıkartmak istemediğimizi dile getirerek, karşılıklı anlayış ve yardımlaşma çerçevesinde süreci devam ettirmeyi düşündüğümüzü belirttik. Yeni kaynaklar bularak mali durumu düzeltinceye kadar ücret eşitliği sağlama konusunda işçilerimizle mutabakat sağlayarak, tüm maaşları kendi rızaları ile geçici olarak asgari ücret seviyesine çektik.

“Provakatif Çalışmalar Yürütülmüştür”

Ne var ki; bu toplantıdan sonra bazı işçilerimiz belediye önünde gıyabımızda küfür, hakaret ve tehdit içerikli konuşmalar yapmışlardır, bu konuşmalar da şahitli ve delilli olarak tutanak altına alınmıştır. Aynı saatlerde, toplantıda işçi çıkarmayacağımızı belirtmemize rağmen Karaman’da faaliyet gösteren bir haber sitesinde de işçi çıkardığımıza yönelik asılsız ve provokasyon amaçlı bir haber yapılmıştır. Yapılan bu asılsız haberin kaynağını tahmin etmek zor değildir.

Karaman'da Gökyüzünde Gökkuşağı Şöleni Karaman'da Gökyüzünde Gökkuşağı Şöleni

İyi niyet çerçevesinde yaptığımız tüm yaklaşımlara rağmen yaşanan tüm bu gelişmeler neticesinde, kurum disiplinini, iş barışını ve çalışma huzurunu sağlamak adına kurumsal aidiyeti olmayan, alenen siyaset güden ve çalışmadan maaş alanlar olmak üzere toplam 7 (yedi) personelle yollarımızı ayırdık, 3 (üç) personeli ise imza ve muvafakat karşılığında bir ay süre ile ücretsiz izne çıkardık. İşinde gücünde, rızkının peşinde olan diğer tüm personelimizle yolumuza devam ediyoruz. Sözümüzün arkasındayız ve arkasında olmaya da devam edeceğiz.

Hem belediyemizde hem de bir takım düzensizlikler tespit ettiğimiz ve 165 bin TL SGK borcu bulunan Çiftçi Malları Koruma Kurulunda düzeni yeniden tesis edeceğiz, kurumlarımızı disipline ederek daha işlevsel, daha verimli ve daha şeffaf bir hale getireceğiz.

Yeter ki Bizi Rahat Bıraksınlar

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, kasabamızın kaybedecek tek bir dakikası bile yoktur. Hem istihdama ve üretime yönelik hem de belediyecilik hizmetlerine yönelik projelerimizi hızlıca hazırlıyoruz. Kaynak, hibe ve destek arayışlarımız hız kazanarak devam ediyor. Kısa zaman sonra yine sizlerin aracılığı ile kasabamızda start verilecek olan proje ve çalışmalarımızı kamuoyuna duyuracağız.

Yeter ki, bizi rahat bıraksınlar. Yeter ki, huzursuzluk çıkartmak isteyen kişiler ellerini belediyemizin üzerinden çeksinler. Belediye işçileri ve belediye yönetimi arasında huzursuzluk ve çekişme amaçlayanlar bilsinler ki, sadece belediyemize zarar vermekle kalmıyor, Akçaşehir’imize de ihanet ediyorlar. Bunlara asla geçit vermeyeceğiz. Huzursuzluk ve kaos çıkarma niyetlilerine, iş barışını ve kurum huzurunu bozma gayreti içinde olanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Planlı, programlı, şeffaf bir şekilde çok çalışacağız ve Akçaşehir’imize hak ettiği hizmetleri getireceğiz.

Çeşitli ve güzel vesilelerle sizleri Akçaşehir’imizde ağırlamaktan, güzel hizmetlerimizi sizlerle ve sizlerin vasıtası ile halkımızla paylaşmaktan dolayı mutluluk duyacağımızı bilmenizi istiyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Kaynak: Hatice Karaca