Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Şubesi AR-GE birimi tarafından 'Projelerle Karaman' kapsamında ve Hanımefendi Hatice Sarıibrahim'in himayelerinde hayata geçirilen "Şehidimi Tanıyorum, Anısını Yaşatıyorum" Projesinin tanıtım toplantısı geçtiğimiz Eylül ayında Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilmişti.

Öğrencilere milli değerlerin ve vatan sevgisinin önemini anlatmayı amaçlayan projenin ilk etkinliği New Karaman Hotel'de gerçekleşti. Düzenlenen kahvaltı programında şehitlerin yakınlarıyla bir araya gelen İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ile Hanımefendi Hatice Sarıibrahim onlarla bir süre sohbet etti.

Düzenlenen programda konuşan Hanımefendi Hatice Sarıibrahim, katılımlarından dolayı şehit yakınlarına teşekkür etti. Hatice Sarıibrahim, "İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdik. Projemizin ismi  "Şehidimi Tanıyorum, Anısını Yaşatıyorum." Projemiz içerisinde Karaman merkez ile Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerindeki şehit ismi verilen okullarımızda bulunan koordinatör öğretmenlerimiz ve şehit ailelerimiz yer alacak. Proje çerçevesinde şehitlerimizi anma programı, fidan dikimi, şehide mektup, kabir ziyareti gibi etkinlerimiz olacak. Amacımız şehitlerimizin anısını yaşatarak çocuklarımıza millî ve manevi değerlerimizi aşılamak. Sizin de desteğiniz ile inşallah çok güzel etkinliklere imza atacağız. Katılımlarınızdan dolayı tekrar sizlere teşekkür ediyorum." dedi.

Hanımefendi Hatice Sarıibrahim'in ardından konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç ise proje ile öğrencilerin şehitlerimizi tanıyarak onların hatırasını canlı tutacaklarını ifade etti. İsmail Kılınç, "Bu projenin mimarı Hanımefendi Hatice Sarıibrahim'dir. Projemiz içerisinde yer alan etkinliklerimizin il düzeyindeki takibini ise AR-GE ekibimizden Gülfem Aday Korkmaz ve Tuba Karaer yapacak. Cennet misali vatanımızın topraklarını korumak için canını feda etmiş kahraman şehitlerimizi öğrencilerimize tanıtmak ve onların aziz hatıralarını yaşatmak adına böyle bir projeyi başlattık. Projemiz ile öğrencilerimiz şehitlerimizi daha yakından tanımak için kendi okullarına ismi verilmiş olan şehitlerin hayatını ve kahramanlıklarını araştıracaklar. Ayrıca, özel etkinlikler ve anma törenleri düzenleyerek şehitlerimizi anacaklar." diye konuştu.

Kasım ayı tarihi itibari ile başlayan ve 15 Haziran 2024 tarihine kadar sürecek olan "Şehidimi Tanıyorum Anısını Yaşatıyorum" Projesi kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğünce şehitlerimizin anısını yaşatmak için bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Editör: Mehmet İncekara