Mahfi Eğilmez Kimdir Ne İş Yapar? Mahfi Eğilmez Kimdir Ne İş Yapar?

6 Şubat depremleri sonrası Hatay'da büyük yıkımlar yaşanmıştı. Bu felaketten sonra, 31 Mart 2024'te yapılan Mahalli İdareler Seçimleri ile İskenderun ilçesine bağlı Sarıseki Mahallesi'nde 7 bin nüfuslu topluluğun muhtarlık seçimi gerçekleştirildi. 58 yaşındaki Özcan Kaya, rakibini 97 oy farkla geçerek mahallenin yeni muhtarı seçildi. Göreve başlar başlamaz, Özcan Kaya, cenaze evlerinde yemek yeme geleneğini sonlandırmak amacıyla, "Cenaze evinde yemek yenmez, yemek götürülür" temalı afişlerle mahalleyi süsledi. Bu uygulama mahalle sakinleri tarafından da desteklendi.

Cenaze evindeki yemek masraflarının üniversite öğrencilerine burs olarak verebileceğini ifade eden Muhtar Özcan Kaya, toplumun derin yarasına dokunmak istediğini belirterek “Toplumun reflekslerini böyle harekete geçirmek istedim. Çünkü burada ekonomik ve sosyal olarak toplumun sıkıntıları var. Dolayısıyla da her cenaze evinde, klasik ve moda olmuş gibi yemek programları yapılıyor. Örneğin bir yemek programlarında, inanılmaz derecede halka çok büyük külfet oluyor. Ben bunu ortadan kaldırmak için bu şekil pankartları astım. Eğer illaki bir yere yemek verecekseniz, bunun ekonomik boyutunu düşünün. Ekonomik kısmı üniversiteli öğrencilerimize burs olarak da aktarabilirsiniz gibisinden topluma açıklama yaptım” dedi

Sarıseki Mahallesinde yaşayan 50 yaşındaki Bestami Çelik, “Seçilen muhtarı takdir ediyorum. Tebrik ediyoruz olması gereken buydu. 3 tane pankart asıldı, çok güzel oldu. Cenazelerde yemek yenmez gerçekten yemek götürülür. Çünkü orası bir cenaze evi, eğlence yeri değil. Muhtarımız da böyle bir pankart astı ve Sarısekililerin de buna uyacağını biliyoruz. Vatandaşların uymasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA