Tanzimat Fermanı Nedir? Tanzimat Fermanı Nedir?

Erzurum Sebze Meyve Hali'nde bir esnaf, Mersin ve Antalya bölgelerinden gelen sebze ve meyve yüklü kamyonun içerisindeki maydanoz kasasında bir bukalemun keşfetti. Esnafın, durumu bölgedeki Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü birimine bildirmesi üzerine, olay yerine hızla bir ekip yönlendirildi. DKMP ekiplerine teslim edilen bukalemun, özel bir kutuda Antalya'ya gönderilerek doğal yaşam alanına bırakıldı.

Ekipler tarafından özel bir veteriner kliniğine getirilen Akdeniz bukalemunu için burada yoğun bakım şartlarında özel bir yaşam ortamı oluşturuldu.

Klinikte bakımı yapılan ve beslenen bukalemun, Erzurum’un iklim şartlarında yaşamını sürdürme imkanı bulunmadığı için hazırlanan özel bir kutu içinde tekrar Antalya’ya gönderildi.

Bukalemun, Antalya’ya ulaştıktan sonra da Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü ekiplerince kontrolden geçirildi. Kontroller sonrası herhangi bir problem tespit edilmeyen bukalemun, ekiplerce doğal yaşam alanına bırakıldı.

Kaynak: İHA