Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 55’incisi düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması 4-7 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Antalya’da düzenlenen yarışmaya öğrenciler 23 bin 66 projeyle başvuru yaptı. Bölge yarışmasına katılım hakkı proje başvuruları, görevli jüri üyeleri tarafından değerlendirilmiş ve yapılan ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam bin 219 proje bölge yarışmasına katılmaya hak kazandı.

İlimizden yapılan 44 başvurudan 5 (beş) proje Antalya Bölge Yarışmasına katılım hakkı elde ederken Karaman bu sonuçlarla 2022-2023 yılındaki katılım oranını %5,8 olan başarısını, 2023-2024 döneminde %11,32’e yükselterek bölge içerisinde başvuruda öğrenci oranına göre 7 il içerisinde 1. sırada yer aldı.

Sınav Tarihi Belli Oldu Sınav Tarihi Belli Oldu

Yarışmada yapılan değerlendirme sonucunda Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülten Tiske Gençer, danışmanlığında hazırladığı “Anadolu Halı ve Kilimlerindeki Motiflerin Gizli Mesajları ve Bu Motiflerin Günümüz Eşyalarına Yansıması” adlı projesiyle değerler eğitimi alanında, Rehberlik Öğretmeni Meltem Koptagel Çeltek ve öğrencilerinin hazırladığı “Depremzede Öğrencilerin Algıladıkları Sosyal Destek Düzeyi ile Duygu Düzenleme Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” adlı projesi ile psikoloji alanında bölge 2’incisi oldu.

Aynı yarışmada Karaman Lisesi öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Serap Baştuğ rehberliğinde ortaya koymuş oldukları “Yabancılara Storigami ile Türkçe Öğretiminde B2 Seviyesinde Hikâye Oluşturma: Karaman Lisesi Örneği” isimli projesiyle Türk Dili ve Edebiyat alanından, Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gülsen Metin, danışmanlığında hazırlamış olduğu “Anadolu'nun Son Emanetleri: Karaman Pir Ahmet (Kale) Camii Kapısındaki Evliya Çelebi İmzası” adlı projesiyle değerler eğitimi alanından bölge 3’üncüsü oldu.

Her yıl başarısını artıran ve emek harcayan yöneticilerimize, danışman öğretmenlerimize teşekkür ediyor, yarışmaya katılan öğrencilerimizi ise yürekten kutluyoruz.

Kaynak: Hatice Karaca