Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Çisem Ördoğlu ve İkbal Gürsoy, Kimya Öğretmeni Goncagül Balasar Ünlü’nün danışmanlığında küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik hazırladıkları proje ile The Earth Prize 2024 Yarışması’nda dünya çapında ilk 35 proje içine girerek final aşamasına yükseldiler.

Sınav Tarihi Belli Oldu Sınav Tarihi Belli Oldu

Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Çisem Ördoğlu ve İkbal Gürsoy, yaşadıkları yeryüzünde olumlu etkiler bırakmak, daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya için çevre sorunlarına çare bulmak amacıyla kolları sıvadı.

Her yıl İsviçre’de Dünya çapında ortaöğretim öğrencilerine yönelik çevresel sürdürülebilirlik alanında düzenlenen büyük ödüllü The Earth Prize 2024 Yarışması’nda 116 ülkeden 978 proje finale kalmak için yarıştı.

Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ürettikleri büyükbaş hayvanlardan atmosfere salınan metan ve karbondioksit gazını azaltan bir hayvan yemi ile dünyanın en prestijli çevresel sürdürülebilirlik yarışması olan The Earth Prize 2024’de Dünya çapında ilk 35 proje içine girerek finale yükselmeye hak kazandılar.

Yıl boyunca Kimya Öğretmeni Goncagül Balasar Ünlü’nün danışmanlığında çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapan Çisem Ördoğlu ile İkbal Gürsoy, Ruminantlardan atmosfere salınan metan ve karbondioksit gazını azaltan çevre dostu hayvan yemi adını verdikleri projelerini hayata geçirerek, metan ve karbondioksit gazını azaltan bir hayvan yemini ürettiler. Yarışma sürecince çevrimiçi toplantılara katılan Karaman BİLSEM öğrencilere yardımcı olması için Oxford, Harvard, Stanford Üniversitesi gibi Dünya’nın en iyi üniversitelerinden mentör atanırken Goncagül Balasar Ünlü, bu üniversitelerdeki akademisyenlerle fikir alışverişinde bulunarak projenin yürütücülüğünü sağladı.

Plastik atık, su kirliliği, atık yönetimi, iklim değişikliği, gıda atık gibi kategorilerinden oluşan The Earth Prize 2024 Yarışması’na en güçlü fikirleri sunan ve üstün kalitede proje gönderen Çisem ile İkbal, Peter McGarry tarafından kurulan İsviçre merkezli The Earth Foundation'ın bir girişimi olan, 13–19 yaş arasındaki öğrencilerin çevre ve iklim sorunları için ürettikleri projelerin yarıştığı dünyanın en prestijli çevresel sürdürülebilirlik yarışması olan The Earth Prize 2024’de Dünya Bilginleri ödülünü elde ettiler.

Finalinin 22 Nisan 2024 tarihinde İsviçre’de yapılacağı The Earth Prize 2024 Yarışması’nın büyük ödülü 100 bin Dolar olurken ikinci olacak takım ise 25 bin Dolar ile ödüllendirilecek.

Kaynak: R. Rüzgar Yel