Hatay Türkiye’nin en eski şehirlerinden olup yüzyıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hatay mutfağıyla, kültürüyle, tarihiyle ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir gezi imkânı sunuyor.  6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli depremden en çok etkilenen 10 il arasında yer alıp çok fazla yıkıma uğramış olsa da, Atatürk’ün bile “Hatay benim şahsi meselemdir.” dediği kıymetli bir ilimizdir.

Peki Hatay’a gittiğimiz zaman muhakkak görmemiz gereken doğal güzellikler nelerdir. İşte Sizler için derledik…

Hatay’ın ilçelerinden birisi olan Antakya’da Hatay’ın sembolü haline gelen ve mutlaka görmeniz gereken ilk yer Harbiye Şelalesidir. Antakya’da olan Harbiye Şelalesi su seslerinin ve serinliğinin güzelliğiyle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

harbiye şelalesi

Hatay’ın bir diğer ilçesi olan İskenderun’da Karaağaç Plajı da Hatay’ın doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Hava şartlarından ve denizin dinginliğinden dolayı yılın her mevsimi ziyaret edebileceğiniz bir plaj. Ziyaret edebileceğiniz bir diğer plajda Arsuz plaj. Ücretsiz plajıyla ve temiz havasıyla keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer.

karaagac-plaj

Hatay’ın bir diğer ilçesi olan Dörtyol ilçesinde Amandos Dağı çevresinde bulunan Kapalı Değirmenli Şelale’de görülmesi gereken bir yer. 20 metre yukarıdan dökülen bu görkemli şelalede gezilecek yerler listesiniz de yer alması gerekiyor.

kapalı- değirmen

Kaplıca severlerin muhakkak uğraması gereken yerlerden birisi olan Erzin ilçesinde bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları dinlenmek için çok iyi bir durak olabilir.  Amanos Dağı’nın çevresinden gelen sıcak su metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği ziyaretçiler tarafından dile getiriliyor. Bir diğer kaplıca ise Amik Ovasında bulunan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’dır. Kaplıca buşunan otel ve tesislerde konaklayarak bu kaplıcada da bir nefes alabilirsiniz.

Yeni Yaşamlar İçin Yeni Fidanlar Dikildi Yeni Yaşamlar İçin Yeni Fidanlar Dikildi

reyhanli_hamamat_kaplicalari_l

Hatay’a gittiğiniz zaman Hatay’da bulunan vadiler, kanyonlar, mesire alanları gibi bir çok doğal güzellikler olsa da sizler için muhakkak görülmesi gereken yerleri derledik.