Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 55'incisi düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması 4-7 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Antalya'da düzenlenen yarışmada ilimizi temsil eden Karaman BİLSEM öğrencileri, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret etti. Ziyarette projelerinden bahseden öğrenciler, bölge finalinde yaşadıkları heyecanı İl Müdürü Çalışkan ile paylaştı.

Karaman Pazar Hava Durumu Nasıl Olacak? Karaman Hava Durumu 14 Nisan 2024 Pazar Karaman Pazar Hava Durumu Nasıl Olacak? Karaman Hava Durumu 14 Nisan 2024 Pazar

İl Müdürü Çalışkan, “Sizler, ülkemizin geleceği için çok değerli bir potansiyele sahipsiniz.”

Yarışmada yapılan değerlendirme sonucunda Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülten Tiske Gençer, danışmanlığında hazırladığı "Anadolu Halı ve Kilimlerindeki Motiflerin Gizli Mesajları ve Bu Motiflerin Günümüz Eşyalarına Yansıması" adlı projesiyle değerler eğitimi alanında, Rehberlik Öğretmeni Meltem Koptagel Çeltek ve öğrencilerinin hazırladığı "Depremzede Öğrencilerin Algıladıkları Sosyal Destek Düzeyi ile Duygu Düzenleme Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi" adlı projesi ile psikoloji alanında bölge 2'incisi oldu.

Caliskan Cok Degerli Bir Potansiyele Sahipsiniz1

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gülsen Metin, danışmanlığında hazırlanan "Anadolu'nun Son Emanetleri: Karaman Pir Ahmet (Kale) Camii Kapısındaki Evliya Çelebi İmzası" adlı projesiyle de değerler eğitimi alanından bölge 3'üncüsü oldu. Ayrıca Fizik alanında bölge finaline katılan ve Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Fizik Öğretmeni Celalettin Demir danışmanlığında hazırlanan “Jiroskop Yardımıyla Sismik İzolasyon Sistemlerinin Daha Verimli Hale Getirilmesi” projesi hakkında da öğrenciler bilgi verdi.

Öğrencileri ve danışman öğretmenleri tebrik ederek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman Bilim ve Sanat Merkezinin son yıllardaki başarısını vurgulayarak kurumun ulusal yarışmalara katılım ivmesinin artarak devam ettiğini söyledi. Çalışkan, “Öncelikle TÜBİTAK yarışmalarında elde ettiğiniz başarılarla gurur duyuyor ve size emek veren ailenize ve öğretmenlerinize teşekkür ediyorum. Başarılarınız, sadece sizi değil, aynı zamanda ailenizi, öğretmenlerinizi ve bizleri gururlandırmaktadır. Bu başarılarınızı elde etmek için gösterdiğiniz azim, çalışma ve kararlılık gerçekten takdire şayandır. Bu başarıların arkasında emek veren herkesi yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

Caliskan Cok Degerli Bir Potansiyele Sahipsiniz2

“Sizler, ülkemizin geleceği için çok değerli bir potansiyele sahipsiniz.” diyen Çalışkan, “Bilim ve teknoloji alanında gösterdiğiniz bu başarılar, ülkemizin ilerlemesine katkı sağlayacak önemli adımlardır. Bundan sonraki hayatınızda da aynı azimle çalışmaya devam ederek, daha nice başarılara imza atmanızı temenni ediyorum.” diyerek sözleri tamamladı.

Ziyaret, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

Kaynak: R. Rüzgar Yel