Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada yurtdışına giden doktorların sayısının azaldığını söyledi. Kamuda çalışan doktorların özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinin bu azalmada etkili olduğunu vurgulayan Koca, yurtdışına gitmek isteyen doktorların sayısının “Beyaz Reform” sayesinde azaldığını belirtti.

Kamudaki hastanelerin aşırı yük altında olduğunu doğrulayan Bakan Koca, bu sorunu çözmek için çeşitli adımlar attıklarını ifade etti. Bu kapsamda, hekimlerin daha iyi odaklanabilmesi için her birine tıbbi sekreterler alındığını ve 32 bin tıbbi sekreterin istihdam edildiğini belirtti.

Uzmanından Uyarı: Fazla Su İçmek Ölümle Sonuçlanabilir Uzmanından Uyarı: Fazla Su İçmek Ölümle Sonuçlanabilir

Bakan Koca ayrıca, hastaların hastanelere gitmek zorunda kalmadan reçete ve rapor alabilmesi için “Telemedicine” yöntemini geliştirmeyi düşündüklerini açıkladı. Bu sayede hastaların hastanelere gitmeden ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı, ileri yaş grupları için “Yaş Alma Merkezleri”nin açıldığını ve bu merkezler aracılığıyla sağlık hizmetlerinin sunulacağını belirtti. Hedeflerinin yaşlı nüfusun daha az hastaneye gitmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

‘Gri Kod’la Sağlıkta Şiddete Son

Bakan Koca, şiddet sorununu ele alarak “gri kod” adı verilen yeni bir uygulamanın geliştirildiğini açıkladı. Bu uygulamanın, potansiyel tehditlerin tespit edilmesine yardımcı olacağını aktardı.

Covid-19 mutasyonlarına ilişkin ise Bakan Koca, endişe edilecek bir durum olmadığını ve vatandaşların önlemlerini sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Kronik hastaların ve yaşlıların kalabalık ortamlarda daha dikkatli olmalarının önemini vurguladı.

Kaynak: BHA