Antifiriz Yazın Kullanılır mı ?
Kış aylarında sıklıkla kullanılan antifrizin yaz aylarında da araçlar için hayati önem taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, antifrizin yıl boyu kullanılmasının motor sağlığı açısından kritik olduğunu vurguluyor. Araç sıvı sistemlerinde küf ve korozyon oluşumunu engellemek için antifriz kullanımının önemini belirten bilirkişiler, yaz aylarında antifriz yerine su kullanmanın büyük maddi zararlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Eskişehirli araç bakım ustası Ali Curu, antifriz kullanılmadığında suyun birkaç ay içinde kahverengiye dönüşeceğini ve bu durumun motor bloğunda küf veya korozyon oluşumuna sebep olduğunu ifade etti.

Antifiriz Yazin Kullanilir Mi1
“Yaz aylarında da kesinlikle antifriz kullanılması gerekiyor”
Araç sahiplerinin 4 mevsim antifriz kullanımını ihmal etmemelerini gerektiğinin altını çizen Ali Curu, şu ifadeleri kullandı:


“Araçlarda kullanılan antifrizi yani motoru soğutan sıvıyı aslında 4 mevsim koruma diye tabir ederiz biz. İnsanların en çok antifrizin kışın eksi derecelerde motor suyunun donmamasını sağladığını biliyor. Ancak antifrizin en büyük diğer özelliklerinden birisi de, soğutma sistemindeki suyun küf ya da korozyon oluşmasını engellemesidir. Sürücülere yazın özellikle antifriz kullanmalarını tavsiye etmemizin sebebi bu. Yazın da aracınızda motor suyu, antifriz olması lazım ki sıvı sisteminde küf, korozyon ya da herhangi bir arıza olayı olmasın. Yoksa ilerleyen dönemlerde arızaya sebebiyet verebilir. Sürücüler araçlarında yazın su kullanmaya devam ediyorlar. Mesela bir hortum patlıyor, arıza oluyor, onu yaptırıyorlar ama antifriz koymaya gerek yok diye düşünüyorlar. Ancak kesinlikle yazın da antifriz koymaları kullanmaları gerekiyor. Antifriz kullanılmadığı takdirde maksimum 1-2 ay içerisinde suyun renginin karardığını, kahverengileştiğini göreceksiniz. O da motor bloğunun yani metal alaşımların suyla etkileşiminde küf veya korozyon oluşmasından sebep oluyor. Bu küf ve korozyon da ilerleyen dönemlerde sıvı sistemini, radyatörleri, petekleri ve su kanallarını tıkayabiliyor. Ayrıca termostat, devir daim diye bahsettiğimiz parçaların aşınmasına ve arızalanmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle antifriz kullanılmaması kesinlikle büyük masraflara yol açabiliyor.”

Tanzimat Fermanı Nedir? Tanzimat Fermanı Nedir?

Kaynak: İHA