Yaz mevsimi sona ererken, yeni eğitim öğretim dönemi için okul kayıtları başladı. Ancak Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden devlet okulları ile ilgili gelen şikayetlere göre, okul yönetimleri velilerden 'bağış' adı altında kayıt ücreti talep ediyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, devlet okulları arasındaki bölgesel sınıfsal farklılıklardan kaynaklanan kayıt ücreti sorununu çözmek için alınabilecek tedbirler hakkında konuştu.


Elips Haber’den Betül Vural’ın haberine göre, hak temelli kamu politikalarının mevcut iktidar yönetiminde terk edildiğine dikkat çeken Kurul, eğitim hizmetlerinin, Türkiye anayasasında yer alan sosyal devlet ilkesi gereği vergilerle oluşan ortak bütçeden finanse edilmesi gerektiğini belirtti.
Okul yönetimleri tarafından ‘Velinin tercihine bağlı’ olarak sunulan ‘bağış’ adı altındaki kayıt ücretlerinin, okul yönetimleri tarafından aslında farklı bir perspektifle sunulduğuna dikkat çeken Kurul, “Veliler, çocukları için iyi bir okul arayışı içinde bağış ödemeye zorlanıyor” dedi. Devlet okulları arasındaki sosyal eşitsizliklere işaret eden Kurul, okullar arasında kalitatif farklar yaratılarak velilerin ‘acımasız bir yarış’ içine itildiğini vurguladı.


Kayıt ücreti uygulamasının hangi okullarda faaliyete geçtiğinin üzerinde duran Kurul, yoksul mahalleler ile zengin mahalleler arasındaki farklılıkların eğitimsel boyutuna dikkat çekti. Kurul, “Zengin bölgelerdeki devlet okulları daha iyi eğitim veriyor, bu okullarda öğrenci ve öğretmenler daha nitelikli oluyor” diye konuştu.

“Eğitim vergilerle finanse edilmeli”
Okul yönetimlerinin velilerden istediği bağışlara da değinen Kurul, “Bağış, Milli Eğitim Bakanlığına göre velilerin gönüllü olarak okula yaptığı katkı, velilere göre ise okulun ve çevresinin özelliğine göre zorunlu olarak istenen katkı parası. Eğitim hepimizin ödediği vergilerle finanse edilmeli, okullarda para toplanmamalı” şeklinde konuştu.
“Veliler Kayıt Parası İstendiğinde Şikâyet Etmeli”
Kayıt ücreti sorununun önüne geçmek için alınabilecek önlemlerden de bahseden Kurul, “Kayıt ücretinin önüne geçmek için eğitime yasalarla belirlenmiş ayrılması gereken bütçeyi merkezi yönetim bütçesinde ayırmak gerekiyor. Her okula bütçeden gerekli ihtiyaçlara göre bütçe ayrılması ve bütçenin şeffaf biçimde eğitim emekçilerinin, eğitim sendikalarının katılımı ile kullanılmasını önemlidir. Ayrıca veliler, kayıt parası istendiğinde yetkili kurumlara dilekçe ile şikayetlerini ve itirazlarını bildirmeliler” dedi

Editör: Nejla KOÇ