Yılmaz Güney; illegal THKP-C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi) örgütünün liderini ve arkadaşlarını evinde saklaması ile o dönem bilinmektediydi. Peki Yılmaz Güney Kimi Evinde Sakladı?

guney-1.jpeg

Yılmaz Güney Kimdir?

Karapınar Belediye Başkanı Önal Mazbatasını Aldı Görevine Başladı Karapınar Belediye Başkanı Önal Mazbatasını Aldı Görevine Başladı

Yılmaz Güney veya doğum adıyla Yılmaz Pütün, 1 Nisan 1937'de Adana'nın Yenice ilçesinde dünyaya geldi ve 9 Eylül 1984'te Paris'te vefat etti. Türk oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı ve yazardır. Türk film endüstrisinde önemli bir yere sahiptir ve eserlerinde sıradan işçi sınıfının yaşadığı zorlu koşulları sıklıkla ele almıştır. Filmlerinde Kürt kültürüne, halkına ve diline etkin bir şekilde yer vermiştir. Özellikle "Yol", "Sürü", "Duvar", "Umut", "Umutsuzlar", "Baba", "Ağıt", "Arkadaş" ve "Endişe" gibi yapıtlarıyla tanınır.

Micheline PELLETIER/Gamma-Rapho via Getty Images

1 Nisan 1937'de Yenice'de doğan Güney, sinemaya adımını 1959'da senaryosunu yazıp oynadığı "Bu Vatanın Çocukları" ve "Ala Geyik" filmleriyle atmıştır. Ancak kariyeri boyunca birçok kez yasal sorunlar yaşamıştır. 1961'de komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış ve hapis cezası almıştır. Ayrıca Türkiye Halk Kurtuluş Partisi–Cephesi militanlarını sakladığı iddiasıyla da hapse atılmıştır. Hapiste kaldığı süreçte bile senaryo yazmaya ve yönetmenlik yapmaya devam etmiştir. 1981'de Isparta Yarı Açık Cezaevi'nden firar ederek Fransa'ya kaçmıştır ve burada yaşamını sürdürmüştür. 1984'te mide kanseri nedeniyle Paris'te hayatını kaybetmiştir.

Yılmaz Güney'in Ailesinden Farah Zeynep Abdullah'a Tepki: “En Nazik  İfadeyle Hadsizlik”

‘Çirkin Kral’ diye tanınan Yılmaz Güney (Pütün); 12 Mart 1971 Askerî Muhtırası sonrasında, İstanbul’daki Maltepe Cezaevi’nden firar eden Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir gibi THKP-C örgütünün liderlerini evinde sakladı.

 Adı nice bebeğe verildi: Ulaş Bardakçı'nın ölümünün 51. yıl dönümü

Jandarma Firari Şahısları Nasıl Yakalayamadı?

Yılmaz Güney, 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası sonrasında İstanbul'daki Maltepe Cezaevi'nden  firar eden Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir gibi THKP-C örgütünün liderlerini evinde sakladı.

Garabet iddianame: Savcı, 1972'de öldürülen Mahir Çayan'ı 2012'de kurulan  YPG'nin üyesi yaptı

Güney'in siyasi fikirleri ve sol çevrelerle ilişkileri bilinirdi ve Çayan'ın firarı üzerine evi, firarilerin saklanma noktası olarak seçildi. Eve gelen askeri birlik, firarileri bulamadı ve Güney, firarileri arabasının bagajına yerleştirip yola çıktı. Yoldaki aramadan da şansı yaver gitti ve jandarma birliğinin komutanı, Güney'i tanıyarak bagajı kontrol etmedi.

Kaynak: R. Rüzgar Yel