‘‘Programın en önemli hedeflerinden biri sürdürülebilir büyüme’’

Türkiye’nin büyüme politikasına ilişkin de bilgi veren Şimşek, ‘‘Programın en önemli hedeflerinden birisi sürdürülebilir büyümedir. Net ihracat katkısı pozitife döndü iç talep makul düzeyde, küresel konjonktürde iyi bir büyüme patikasındayız’’ ifadelerini kullandı. Bakan Şimşek, ‘‘Önemli hedeflerden diğer sürdürülebilir cari açık. Cari açığı endişe kaynağı olmaktan çıkartacağız. Kalıcı olabilmesi için yapısal dönüşüme ihtiyaç var. Diğer bir konu mali disiplinin yeniden tesis edilmesi. Deprem hariç açığın milli gelire oranı sadece yüzde 1,6. Depremin gerektirdiği harcamaları bir kenara bırakırsanız mali disiplinde bir sorun yok. Açığın kendisi bir etki oluşturuyor’’ diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek:

‘‘Geçmişte 11 yıl alan birikim miktarı son 1 yıl içerisinde sağlandı’’

Karaman Altın Fiyatları Bugün Ne Kadar? Karaman 19 Temmuz 2024 Cuma Altın Fiyatları Karaman Altın Fiyatları Bugün Ne Kadar? Karaman 19 Temmuz 2024 Cuma Altın Fiyatları

Merkez Bankası rezervlerindeki artışla ilgili de konuşan Bakan Şimşek, ‘‘Kur riskini azalttık. Döviz ve altın cinsinin borç stoku içindeki payını azaltıyoruz. Kamunun bilançosunu çok güçlü bir şekilde konumlandıracağız. Rezerv sorunu çözdük. Uluslararası rezervlerde tarihte eşi görülmemiş bir düzeltmeyle karşı karşıyayız. Geçmişte 11 yıl alan birikim miktarı son 1 yıl içerisinde sağlandı. Bankalarla swapı neredeyse kapattık. Swap hariç net rezerv eksi 61 milyar dolardan artı 18 milyar doların üzerine çıkmış durumda. Net rezervlerdeki düzelme 80 milyar dolar civarına ulaştı’’ şeklinde konuştu.

‘‘Dış kaynağa erişimde sorun ortadan kalktı’’

Bakan Şimşek risk primindeki düşüşle ilgili olarak da ‘‘Türkiye’nin istikrar ve reform programı ile birlikte risk priminde dramatik bir düşüş yaşanmıştır. Son 1 yılda risk priminde daralma 450 puan civarında, benzer ülkelere göre risk priminde muazzam iyileşme var. Dış kaynağa erişimde sorun ortadan kalktı. Türkiye’nin makul maliyetlerle dış kaynağa erişiminde sorun, önemli ölçüde ortadan kalktı’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: RÜZGAR RAMAZAN YEL