Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin konuya yönelik paylaşımında kimin öğretmen, kimin veli, kimin öğrenci olduğunun ayırt edilebilmesi ve eğitimciye yönelik bir farkındalık olması için Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan beyaz önlük uygulamasının hem öğrencilerin hem velilerin hem de öğretmenlerin büyük çoğunluğunun talebi doğrultusunda alınan bir karar olduğunu belirtmişti.

11 Eylül 2023 Pazartesi günü çalacak olan ilk ders zili sonrası başlayacak olan 2023-2024 Eğitim Öğretim döneminin değerlendirildiği toplantıda KGRT KARAMAN ve KARAMAN’IN SESİ kurumlarını temsilen Senem Yavuzaslan tarafından sorulan “Millî Eğitim Bakanlığının öğretmenler için almış olduğu beyaz önlük uygulaması için düşünceleriniz nedir? 81 ilde bu kararın valiliklerin değerlendirmesine bırakıldığı söylenmişti. Karaman Valiliğinin bu konuyla ilgili almış olduğu karar nedir?” sorusunu cevaplandıran Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim bu kararın bir zorunluluk değil de gönüllülük esasına dayalı olması gerektiğini söyledi.

KAREV'de Burs Miktarı 2 Bin TL Oldu KAREV'de Burs Miktarı 2 Bin TL Oldu

“Çocukluğumuzun Güzel Bir Hatırası”

Beyaz önlükle alakalı düşüncelerini belirten Vali Sarıibrahim: “Beyaz önlükle ilgili karar konusunda idareci arkadaşlar öğretmenlerimizi bilgilendiriyorlar. Öğretmenlerimizin bir farkındalığının olmasını ben de canı gönülden isterim. Gerçekten beyaz önlük çocukluğumuzun güzel bir hatırası. Öğretmen her şekilde örnek olan insandır. Bizim inşa edemeyeceğimiz gönülleri, yapamayacağımız işleri o sınıfların içerisinde öğretmenlerimiz yapacaktır. Öğretmenlerimizle bu anlamda birlikte olmak, onlara yardımcı olmak bizim en önemli vazifemiz. İdari bir tedbir veya bir zorunluluk şeklinde değil de bunun bir gönüllülük şeklinde olduğunu Milli Eğitim Müdürümüzde görüyoruz. Ben de bundan memnuniyet duyarım.” dedi.