Uzmanlardan ‘Ev Hanımlarına İş Verilir’ Tuzağına Uyarı Uzmanlardan ‘Ev Hanımlarına İş Verilir’ Tuzağına Uyarı

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık bir ay önce sağlık turizmi için İsrail’den ülkeye gelen 7 kişinin pasaportunda yaptığı incelemede, 2’sinin sahte olduğunu tespit etti. Adana Havalimanı’ndan alınan güvenlik kameralarından detaylı görüntü ve fotoğraf incelemesi yapan ekipler, İsrailli gibi gösterilen 2 kişinin aslında Suriye uyruklu 21 yaşındaki Z.M.Z. ve 20 yaşındakş A.S.  olduğunu tespit etti. 
 Turkiye Suriye Ve Israil Ucgeninde Organ Ticareti5Soruşturmayı derinleştiren polis, Suriye uyruklu şüphelilerin böbreklerini para karşılığı sattığını, nakil işleminin gerçekleşebilmesi için de alıcı İsrailli 28 yaşındaki E.A.M.  ve 68 yaşındaki S.A.S.’nin akrabası gibi gösterilerek sahte pasaport düzenlendiğini tespit etti. 

Turkiye Suriye Ve Israil Ucgeninde Organ Ticareti4Bu bilgiler doğrultusunda ekiplerin başlattığı teknik ve fiziki takibin ardından Türkiye, İsrail ve Suriye üçgenindeki ‘organ ticareti’ şebekesi deşifre oldu. Polisin yaptığı incelemede 7 şüphelinin yanı sıra Türkiye’deki organizatörlerin de turizm acentesi patronu 58 yaşındaki M.A.U. , 31 yaşındaki A.K.  ile 51 yaşındaki E.D.  ve 49 yaşındaki F.Ö.  isimli kadınlar olduğu belirlendi.

Turkiye Suriye Ve Israil Ucgeninde Organ Ticareti3Şebekenin İsrail ayağını ise 32 yaşındaki M.A.S.’nin yönettiği tespit edildi. Bu bilgiler üzerine harekete geçen polis, belirlenen çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskınlarda 11 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda ise 65 bin dolar, 10 bin 400 TL, 994 İsrail Şekeli, çok sayıda sahte pasaport ile dijital materyal ele geçirildi. 

Turkiye Suriye Ve Israil Ucgeninde Organ Ticareti2Düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 11 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 11 şüpheliden M.A.M. ile E.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 9 kişi tutuklandı. Adli kontrol şartı alan İsrailli M.A.M.'nin yargılama bitene kadar Türkiye'de kalacağı, E.D.'nin ise tercüman olduğu öğrenildi. 

Turkiye Suriye Ve Israil Ucgeninde Organ Ticareti1

Kaynak: İHA