1 Eylül 2023 Cuma akşam 20.24 sıralarında Karaman semalarından çıplak gözle görülen Starlink uyduları vatandaşların kameralarına takılırken ilk önce bunun ne olduğunu anlamlandırmaya çalışan vatandaşlar daha sonra cep telefonlarına sarılarak bu anları kayıt altına aldılar.

Gökyüzünde sıralı bir şekilde dolaşan cisimler olduğunu gören vatandaşlar hemen fotoğrafını çekmek için cep telefonuna sarıldı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar incelendikten sonra Elon Musk’ın internet uyduları olduğu ortaya çıktı. Sıralı bir şekilde gökyüzünde süzülen Starlink uydularının Karaman üzerinden geçtiği görüntüler gökyüzünü aydınlattı ve Starlink uyduları o an gökyüzüne bakanlara görsel bir şölen oluşturdu.

Starlink, SpaceX'in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem olarak biliniyor. Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması hedefleniyor.

Editör: Mehmet Akif Orhan