Mehmet Koray: “Memleket yanıyor; ev kiraları 8 bin TL olmuş, 1 kg et 500 TL olmuş, süt ve süt ürünlerine %30 zam geldi. Bunlara ne lazım, klima mı lazım, vantilatör mü lazım, bunu söndürmek için? Hava sıcaklıkları isterse 50°C olsun, insanın karnı aç olduktan sonra hiçbir şey ifade etmez. Klima fiyatları şu an 20-25 bin TL civarında, böyle olunca da ben vantilatör alırım çünkü klima alacak para yok.” dedi.

Safiye isimli bir vatandaş: “Benim tercihim klima ama klima fiyatları da oldukça yüksek. Ben otelde çalıştığım için ve hiçbir masraf ödemiyorum bu yüzden pek sorun olmuyor. Kendi evime klima ya da vantilatör alacak olsaydım, fiyatlardan dolayı vantilatör alırdım.” dedi.

Fahri Şahin isimli bir vatandaş: “Ben klimaya da vantilatörlere de hiçbirini tercih etmiyorum. Sıcaklıklara karşı benim çözümüm gölge alanlarda dinlenmek. Mecburen klima ya da vantilatörden birini alacak olsaydım, klima alırdım. Sıcak havalarda elimden geldiğince bol su içiyorum ve işim olmadığı sürece dışarıya çıkmıyorum.” dedi.

Salim Esen isimli bir genç: “Ben klimayı tercih ederim, çünkü klima daha ferahlatıcı. Fiyatlar yüksek ama yapacak bir şey yok, bir şekilde klimayı alırım.“ dedi.

Konya’dan geldiğini söyleyen Muhammet Köse isimli bir vatandaş: “Karaman’da sıcaklıktan daha çok nem var. Karaman’da yaşayanlar için klima olmazsa olmaz. Evime klimaya da vantilatör alacak olsam, benim tercihim klima olurdu, çünkü klima daha iyi ve daha verimli oluyor. Vantilatör hem ses çıkarıyor hem de klima kadar etkili değil.” dedi.

Nazif Kılıç isimli bir vatandaş: “Şuan kendimi serinletmek için dondurma yiyorum. Evime klimaya da vantilatör almam, çünkü benim evimin ihtiyacı yok; evimin yeri çok iyi ve böyle olunca da çok serin oluyor. Bu evden başka bir evde oturuyor olsaydım, klima alabilirdim.” dedi.

Şuayip Kömür isimli vatandaş: “Bence en güzeli yaylalara çıkmak. Evime klimaya da vantilatör alacak olsaydım, tabii ki tercihim klima olurdu, çünkü en konforlu olanın klima olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İbrahim Demir isimli bir vatandaş: “Ben klima ya da vantilatörden birini alacak olsaydım, klima alırdım; çünkü klima daha iyi serinletiyor. Şuan fiyatlar aşırı yüksek, ama yine de sıcaklardan kurtulmak için sağlık ve sıhhat için klima alırdım.” dedi.

Mehmet Ali Yavuz isimli bir vatandaş: “Günümüzde sıcaklıklar artıyor, bir de bunun üstüne ekonomik kriz var. Sıcaklara çare ararken ekonomik krizde de bir çare bulmamız gerekiyor. Bence Karaman için klima ya da vantilatör gerekli değil; ama alacak olsaydım, serinlemek için klima alırdım. Karaman’ın havası güzel, klimaya ya da yine de gerek yok; doğu bölgelerinde hava sıcaklıkları çok yüksek. Ben Mardinliyim, 20 yıldır Karaman’da yaşıyorum ve son yıllarda artan sıcaklıklar kadar yüksek bir sıcaklık görmedim. Barajlardan dolayı iklimlerde değişiklik oldu.” dedi.

Röportajlarımızın yanı sıra birkaç firmadan edindiğimiz bilgiye göre sıcaklık artışlarından dolayı vatadanşlar klimalara yoğun talep gösterdi ve böylece firmalar klimayı yok sattığını söyledi.