Basın İlan Kurumu’nun 1 Nisan 2023 tarihinde uygulamaya koyduğu resmi ilan ve reklamların gazete ve dergilerden sonra internet haber sitelerinde de yayımlanması mevzuatı tam anlamıyla uygulayan basın kuruluşlarına can suyu olmuştu. 01 Nisan 2023 tarihi itibariyle başlayan ve 30 Eylül 2023 tarihi itibariyle son bulan uyum süresi sonrası şartları sağlayamayan internet haber siteleri sahte trafik sağlayan firmaların yolunu tuttu. Sahte trafikle beslenen siteler ve onlara bu imkânı sağlayan sahte firmaların sitelere sahte trafik sağlayan firma ile bir gazetecinin diyaloğu sosyal medyada viral oldu.

“Basın İlan Kurumu Verilerine Müdahale Edemiyoruz”

WhatsApp gruplarında paylaşılan görüşmeye ait ses kaydı, internet haber sitelerinin trafik bilgilerini nasıl manupule edilmeye çalışıldığını gözler önüne serdi. 14 yıldır hizmet verdiği diyalogdan anlaşılan firma temsilcisi, Basın İlan Kurumu’mun sistemine müdahale etmekte zorlandıklarını, sorunu bir türlü çözemediklerini söylemesi, Basın İlan Kurumu’nun sağlam bir temelle bu işe başladığını açık göstergesi oldu. Basın İlan Kurumu’nun analitik sistemini çözemediklerini anlatan sahte trafik sağlayıcısı, bu nedenle yeni müşteri kabul etmediklerini görüşmede anlatmaya çalışıyor.

Yeni yönetmeliğe göre, internet haber sitelerinin Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan alabilmesi için, personel şartı, zorunlu içerik şartı gibi bazı kriterlerin yanı sıra tekil ziyaretçi şartını da yerine getirmesi gerekiyor. Haber siteleri bulundukları ilin kategorisine göre, belirlenen sayıda ziyaretçiyi sitesine getirip, sayfalarını görüntületmesi halinde resmi ilan alabiliyor.

Editör: Karamanın Sesi