Karaman'da gençleri geleceğe hazırlamak ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla Sosyal Araştırmacılar Derneği tarafından yürütülen "Her Şey Bir Genci Kazanmakla Başlar" projesi, toplumun farklı kesimlerinden aldığı destekle başarıyla devam ediyor. Bu kapsamda, Ankara Üniversitesi Kariyer Planlama, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Metin Pişkin tarafından gerçekleştirilen ‘Akran Zorbalığı’ paneli, önemli bir farkındalık etkinliği olarak öne çıktı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirilen panele, Karamanoğlu Mehmetbey Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Baykan, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, kurum ile okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Panel, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Baykan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Baykan, gençlerin hayatına dokunan bu tür projelerin önemine dikkat çekerek, bu projeyle elde edilen kazanımları vurguladı.

Ardından kürsüye gelen Ankara Üniversitesi Kariyer Planlama, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Metin Pişkin, akran zorbalığı konusunu derinlemesine ele aldı. Prof. Dr. Pişkin, zorbalığın gençlerin psikolojik ve sosyal gelişimlerine olan olumsuz etkilerini vurgulayarak, bu tür olaylarla nasıl başa çıkılabileceğine dair önemli bilgiler paylaştı. Ayrıca, suça bulaşmanın önlenmesi ve gençlerin suçtan korunmasına yönelik stratejiler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

YKS Adaylarının Eğitim Bilgilerini Güncelleme İşlemleri Başladı YKS Adaylarının Eğitim Bilgilerini Güncelleme İşlemleri Başladı

Karaman Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Karaman Barosu ile Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi desteği ile yürütülen proje kapsamında Karaman’da 7 ortaöğretim okulunda 600 öğrenciye yönelik gerçekleştirilen bu eğitimler, akran zorbalığı, suça bulaşma, suçtan korunma ve önleyici tedbirler konusunda gençleri bilgilendirmeyi amaçlıyor. "Her Şey Bir Genci Kazanmakla Başlar" projesi, gençlerin hayatlarında fark yaratmaya devam ederken, toplumsal bilincin de artmasına önemli bir katkı sunuyor.

Kaynak: BÜLTEN