Oruç Kaç Yaşında Farz Olur? Çocuklar Kaç Yaşında Oruç Tutar? gibi soruların cevabı ayet ve hadislerle desteklenirken Ramazanda gündeme gelen sorulardan birkaçı olmuştur. Bu konuda din alimleri ise açık net bir şekilde sınırları çizmiştir. Peki Oruç Kaç Yaşında Farz Olur? detaylar haberimizde...

Uzmanından uyarı: 'Oruç tutan diyabetliler iftarda çok yememeli' İhlas  Haber Ajansı

Oruç Kaç Yaşında Farz Olur?

İslâm’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle Müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir (Kâsânî, Bedâî’, 2/87).

Oruç ile ilgili uzmanlardan öneriler

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir. İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte, ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 26 [494-495]; Tirmizî, Salât, 182 [407]).

Yerli Örümcek Adam Başına Gelenleri Anlattı Yerli Örümcek Adam Başına Gelenleri Anlattı

Tokluk hissi sağlayacak oruç dostu besinler İhlas Haber Ajansı

Kaynak: R. Rüzgar Yel