Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mut Belediyesi ve Mut Dereköy Kültür Turizm Derneği işbirliğinde 28'nci İncir Şenliği düzenlendi. Yarışmalara, dinletilere ve konserlere ev sahipliği yapan şenlik, Mut Dereköy İlköğretim Okulu Bahçesi'nde yapıldı.

Şenliğe, Mut ilçe Kaymakamı İhsan Ayrancı, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Parti ilçe Başkanları, Kurum Müdürleri, ilçe dışından gelen misafirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, "Yaşamış olduğumuz bu topraklar gerçekten tarımsal anlamda çok büyük imkanlar sunuyor.  Çiftçimiz bu bereketli toprakları işleyerek helalinden kazancını elde ediyor. İncir ürünümüz de bizim için ürettiğimiz birçok kıymetli ürün gibi stratejilerimizden ve katma değeri yüksek ürünlerimizden bir tanesi. Bereketli toprakların bize sunduğu nimetlerin en özellerinden bir tanesi. Bugüne kadar bu alanda çok önemli çalışmalar yapılmış, yapılmaya devam ediyor. Muhtarımız fiyatı biraz düşük bulduğunu söyledi. Buna ben katılıyorum ancak tarımsal üretimde çiftçinin cebine giren paranın aldığı kazancın daha yüksek olmasını savunan taraftayım. Bunun içinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Tabi bunun yolun pazarlama imkanlarının ve pazarlama süreçlerini biraz iyi yönetmekten geçiyor. Üretim süreçlerini biliyor yönetebiliyoruz ama pazarlama aşamasında bazı fırsatları tüccara kaptırabiliyor maalesef çiftçimiz. Bunu engellemenin yolu da işte bugün bu atmosferde görmüş olduğumuz birlik beraberliği ortaya koymak örgütlenmek ve hep birlikte ortak hareket tarzını benimsemektir diye düşünüyorum. Onun haricinde muhtarımızın ifade ettiği soğuk hava deposudur STK'ların ve kamu kurumlarının üzerine düşen vazifeleri mutlaka vardır ve bunlar yerine getirilecektir. Bundan sonraki süreçte de inşallah bu kıymetli üründe çiftçimizin kazancını bu üründen memleketimizin elde etmiş olduğu katma değeri artırmak adına elbirliğiyle mücadele edeceğiz” dedi. 

Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ise festivalde yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı vererek, şunları söyledi:

"Tarımla alakalı mücadele vermede çok güçlü olan çalışkan bir toplumuz. Sezon bereketli olsun. Festivallerde sadece incir tanıtımından ziyade hepimizin birlik beraberlik içerisin de sevgi dolu birbirimize Türk bakışlarımızla birbirimize gönülden bakışlarımızla birbirimiz kalbi bakışlarımızla güzel bir birlikteliğin olması gerektiğine inanıyorum." 

Mut Dereköy Mahalle Muhtarı Bülent Yüksel ise, "Dereköy olarak yalnız yetiştirdiğimiz inciri değil bütün Mut'u temsil ettiklerine inanıyoruz. Yaklaşık 102 mahallenin 75’inde incir üretimi yapılmaktadır. Bu yıl incir 80-85 TL. gibi fiyatlarla başlayıp, şimdi ise 30-35 TL. gibi fiyatlara satılmaktadır. İncir kurusu ise 200 - 250 TL satılmaktadır. Şu bir gerçek ki yeterli mi bizce yeterli değil. Etrafımıza baktığımızda Sarıkavak, Kayabaşı, Çınarlı, Dereköy, Pamuklu, Narlı Mahallesi olmak üzere bu bölgede gerçekten kaliteli incir üretiyoruz” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından şenlik, halk oyunları gösterisi, incir yeme yarışması, öğle yemeği, bilgi yarışması, en iyi incir üreticisi seçimi, incir güzeli seçimi ile devam etti. Akşam bölümünde ise, Caner Erdoğan ve Emine Yavuz konseriyle sona erdi. İHA

Editör: Mustafa ÖZÜNAL