Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda: “İklim değişikliğinin etkisi ile dört mevsim iki mevsime düştü. Baharlar ortadan kalktı. Ilık geçen kışlar ve sıcak geçen yazlar yaşıyoruz. 

Bu değişikliğinin en önemli sonuçlardan birisi de kuraklıktır. 

Önlem alınmazsa, gelecekte bu durum, tarımsal üretimi sekteye uğratacak, gıda güvenliği endişesini taşımamıza neden olacaktır.

Karaman'da Çiftçiler Yağmur Duası İçin Bir Araya Geldi Karaman'da Çiftçiler Yağmur Duası İçin Bir Araya Geldi

 Ülkemizde ve Karamanda yaşanan kuraklık riskine karşı, önlemlerimizi şimdiden almazsak, yeterli üretimi sağlayamazsak, artık üretici ülkelerden ucuz buğday, ucuz et, ucuz süt ürünleri ve diğer ürünleri temin etme imkânımız kalmayacaktır. 

Son yıllarda ülkemizde gittikçe artan doğal afetlerin iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu yaşayarak görüyoruz. Gün geçmiyor ki, aşırı yağış, sel, fırtına, hortum, dolu, don, kuraklık gibi doğal afetler yaşanmasın. Bir üretim sezonunda neredeyse hepsini bir arada görebiliyoruz. 

Sonuç olarak özetle yaşanan kuraklık dikkate alarak;

Çiftçilerimiz, 2024 Yılı Çiftçi kayıt başvurusunda bulunmuş olduğu ürün desenlerini 29 Şubat 2024 Perşembe gününe kadar değişiklik yaptırmaları, bölgelerindeki su deseni, üreticilerimiz tarlalarında bulunan kuyuların ve barajların sulama durumunu dikkate alarak telafisi olmayan mağduriyetler yaşanmaması için suyu az tüketen ürünler tercih edilmelidir.

Tarımsal kuraklıkla mücadele etmede sulamanın önemi büyüktür. Boşa akıp giden suları toplayarak Karamanımızın bereketli toprakları ile buluşturmalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi