“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir”

Panelin açış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gizem Tabaru Örnek, kadınların eğitimdeki rolü ve önemi konusunda inancın tam olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Biz eğitimciler öğrencilerimize sadece ders veren kişiler değiliz. Kadınlar toplumun temel taşıdır. Onların güçlenmesi eğitim almaları ve yeteneklerini kullanmaları sadece kendi hayatlarını değil aynı zamanda toplumun gelişimini de ileriye taşıyacaktır. Cumhuriyetimizin öncüsü Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.’”

Program, Genç Eğitimciler Öğrenci Topluluğu tarafından kadınlar günü dolayısıyla hazırlanan fakülte öğretim elemanlarının kutlama mesajlarını içeren video gösterimi ile devam etti.

Video gösteriminin ardından yönlendiriciliğini Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Kormaz’ın yaptığı Kamil Özdağ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eylem Güzel Karpuz ile Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Ercan’ın konuşmacı olduğu panele geçildi.

Panelde Prof. Dr. Eylem Güzel Karpuz ile Doç. Dr. Hülya Ercan kadın olmak, kadınların yaşadığı güçlükler ve bunları aşması için yapılması gerekenler ile kendi kariyerlerinde yaşadığı zorluklar ve deneyimlerden bahsetti.

“Kadın tek başına bir bireydir”

İkinci Ortak Sınavlar, 26-27 Mart'ta Yapılacak İkinci Ortak Sınavlar, 26-27 Mart'ta Yapılacak

Prof. Dr. Eylem Güzel Karpuz, “Kadınları çalışan, çalışmayan, anne gibi sıfatlarla sınıflandırmamalıyız. Kadın tek başına bir bireydir. Kadın olmak demek güç, gelecek, fedakârlık ve anne demektir. Buradaki genç öğretmen adaylarımız da ileride çalışma hayatlarına başladıkları zaman çalıştıkları yerdeki kadınlara bilgilerini ve tecrübelerini aktararak onların gelişimine katkı sağlayacaklar.” dedi.

Doç. Dr. Hülya Ercan ise “Kadın olmak her şeyden önce insan olmaktır.” diyerek şunları söyledi: “Çalışan kadının güçlü, çalışmayan kadının ise güçsüz olduğuna dair toplumda bir algı var. Cinsiyet eşitsizliği bütün ataerkil toplumlarda var. Hem söylemde hem eylemde tutarlı olmalı ve bu eşitsizliği ortadan kaldırmalıyız. Kadının en büyük destekçisi yine kadındır. Kadınlar güçlü olmak zorundadır. Tam eşitliği inşa etmeliyiz. Karar verici oranlarında da eşitliği sağlamalıyız. Gençler; siz ileride bireysel farklılıkların olabileceğini bilerek eylemde ve söylemde model olun. Hayata kattıklarınız kadar değerlisiniz. Hepiniz çok kıymetlisiniz ve çok çalışmalısınız.”    

Kaynak: R. Rüzgar Yel