Karaman’da Konya modeli bir Rampalı Çarşı kurulmasıyla kitaplara daha uygun fiyatlarla daha geniş bir kitlenin erişilebilirliği sağlanırken bu tür çarşılar genellikle kitaplarını satmak isteyen kişilerin de ellerinde olan kitapları değerlendirmelerini kolaylaştıracaktır. Ülkemizde genellikle bağımsız kitapçılar veya açık hava pazarları şeklinde tasarlanan ikinci el kitap yerleri her ilin kendi dinamiklerine göre şekil alırken Karaman için bir başlangıç oluşturması adına Necmettin Erbakan Parkındaki dükkanların her hafta ya da ayın tek bir haftasının Cumartesi-Pazarı şeklinde kitap severlere açılması yerinde bir çalışma olacaktır. 


Oluşturulacak olan ikinci el kitap çarşılarıyla ebeveynler artan baskı maliyetleri nedeniyle fiyatı yüksek olan kitapları daha uygun fiyatlarla alabilirlerken ayrıca bu yolla kullanılmış kitapların yeniden dolaşıma girmesi geri dönüşüm açısından olumlu bir etki yaratacak.

Bir Rampalı Çarşı oluşturmak için uygun bir alan seçmek ve bu alanda gerekli altyapıyı oluşturmak önemli olsa da Karaman’da var olan bir parktaki dükkanların bu şekilde değerlendirilmesi şehrin sosyo-kültürel gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Patates Hasadı Son Buldu Patates Hasadı Son Buldu