Pazar esnaflarından Mehmet Aksoy “Fiyatlar biraz yüksek ama genel anlamda satışlarımız çok şükür iyi. Kapya biberin kilosu 25 TL, acı biberin kilosu 30 TL, vatandaşı kışlık hazırlık telaşı sardığı için şu an talep iyi durumda.” diyen Aksoy “Diğer illere göre Karaman’da fiyatlar uygun. Ben Ankara’da yaşadım bir süre orda gördüğüm fiyatlardan sonra Karaman’ın fiyatlarının uygun olduğunu düşünüyorum.” dedi. 
Pazar esnafının güler yüzü ve pazarın neşesi olduğunu tespit ettiğimiz Balıkçı Şahin Şavran isimli esnaf “Biz sezonluk çalışan insanlarız. Şimdi salçalık zamanı salça malzemesi satarız daha sonra balık sezonu başlayacak balık satarız. Böylece sezonu götürüp gidiyoruz çok şükür” dedi. Bu sene satışların güzel olduğunu söyleyen Şahin “Domatesler bu sene 6- 7 TL arasında değişiyor. Diğer illere göre Karaman ucuz olduğu için Ereğli’den, Mut’tan alışverişe gelen var. Mut’da domatesin kilosu 15 TL, Konya’da 10 TL olarak raflardaymış.” dedi. 

IMG_9950

Satışlardan memnun olduğunu belirten ve sloganı “Yine gel tamam mı ” olan Recep Güler isimli vatandaşımız “Domatesin kilosu 6-7 TL arasında değişiyor, biberin kilosu 25-30 TL arasında, sarımsak fiyatları ise 40 TL’den başlıyor en iyisi 60 TL” dedi. Muhabirimizin “4 kişilik bir aile için ortalama kaç kiloyla domates salçası yapılır ve maliyeti ne kadar olur?” sorusuna yanıt veren Güler “Dört kişilik bir aile için yaklaşık iki yüz kilo domates yeterlidir, buda yaklaşık 1400 TL’ye tekabül eder.” dedi.
Yoğun bir tempoyla geçen kışlık hazırlıklar sokakları kırmızı renklere bürürken hevesle hazırlanan domates kurusu için özenle doğranmış, serilmiş domatesler, iplere dizilmiş dolmalık biber, patlıcan ve kabaklar, kaynatılan salçalar ve Karaman kahvaltısının olmazsa olmazı acı soslar, menemenlikler ve konserve soslar yıl boyu vatandaşın bütçesine katkı sağlarken yemeklerine de lezzet katacak.

Okul İdaresi ve Temsilcilerine Ziyaret Okul İdaresi ve Temsilcilerine Ziyaret

IMG_9970IMG_9962