Sağlıklı Hayat Merkezi içerisinde hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ( KETEM) birimi, sayısı ve cihazları artırılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde hizmete sunuldu.

Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘’ Rahim ağzı kanseri HPV( Human Papillomavirus ) ve pap Smear testi yapılarak erken tanısı konulabilir, önlenebilir ve erken tedavi edilebilir bir hastalıktır. HPV testi, rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Halk arasında bilinen kanamalı ve parça koparmalı tabiri yanlış bir bilgidir. Bu testleri yaparak, hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamaktayız. Bu amaçla Eğitim ve Araştırma hastanemizin Kadın Doğum Polikliniği içerisinde KETEM temas noktası kurarak hastaneye başvuran vatandaşlarımızın KETEM’ ulaşmalarını kolaylaştırdık. Sağlıklı Hayat Merkezimizde olduğu gibi burada da 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri tarama testlerini yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ketem Temas noktasında gelecek hastalar için şu uyarılarda bulundu:

"HPV testi yaptırmaya gelirken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Sohbet Ederek Ameliyat Oldu Sohbet Ederek Ameliyat Oldu

- Regl(adetli) olmamalısınız,

-Testten en az 2 gün önce rahim ağzı(hazne) yıkanmamış ya da ilaç, krem, jel gibi herhangi bir madde uygulanmamış olmalı,

- Testten önceki 2 gün boyunca cinsel birliktelik olmamalısınız.

Sigara kullanıyorsanız, adet arasında ve cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalar oluyorsa, sürekli olarak sarı renkte akıntınız varsa, menapoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa, ya da sadece KADIN olduğunuz için taramanızı yaptırınız.

5 yılda bir yaptırılan HPV TESTİ, rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. Ketem de ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

Gelin sizde sağlığınız için bir ilke imza atarak bize ortak olun çünkü erken teşhis hayat kurtarır, kendinize vakit ayırın, taramanızı yaptırın.

Sağlıklı yarınlara sağlıklı adım atın."

Kaynak: R. Rüzgar Yel