Etkinliğe Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Karaman Belediyesi Başkanı Savaş Kalaycı, İlçe Belediye Başkanları, protokol üyeleri ve vatandaşlar katılım sağladı. Saat 17.00’da çocuklar için eğlence alanı ve uçurtma şenliği ile başlayan etkinlik, saat 20.30’da şölen ateşinin yakılması, protokol konuşmaları, saat 21.20’de Kafkas Yıldızları Grubu’nun gösterisi, 21.40’da Özbekistan Buhara Filarmonisi Müzik ve Dans Topluluğu'nun gösterisi, protokol üyelerinin katılımıyla örs-demir dövme töreni, saat 22.30’da havai fişekler eşliğinde Ahmet Şafak konseri şeklinde devam etti.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun yapmış olduğu konuşmada: “Ata yurdumuzdan, Türk illerinden şehrimize misafir olan ve ziyaretleri ile bizleri onurlandıran her bir kardeşimize; Türk Dili’nin başkenti, Yunus Emre’nin diyarı, Karamanoğlu Mehmet Bey ve Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa’nın memleketi, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün ata yurdu Karaman’a hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum. Bizler kökleri çok derinlerde dalları ulu bir çınar misali kadim bir milletiz, güçlü bir medeniyetin mensuplarıyız.Gönül coğrafyamızın hudutları, ufuk çizgisi kadar engin, kardeşlik bağlarımız çeliktendir.Bizler, Ergenekon'dan Manas Destanı'na Oğuz Kağan Destanından Türeyiş Destanı'na yerin demir göğün bakır olduğu en zorlu anlarda gücümüzün; bir olmaktan, beraber olmaktan, iri olmaktan ve kardeş olmaktan geldiğini tarih boyunca hep göstermişiz. Sınırlarımız farklı olsa da tek bir milletin fertleri olarak ses bayrağımız Türkçenin çatısı altında birlik ve beraberliğimizi arttıracağımıza ve gücümüze güç katacağımıza yürekten inanıyorum. Ülke ve Millet olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Birliğimiz gücümüzdür” ilkesiyle soydaşlarımızla kardeşlik bağlarımızı daha da kuvvetlendirmek için çeşitli alanda işbirliklerine, ortak etkinlik ve çalışmalara imzalar atıyoruz. Atmaya da devam edeceğiz.Nitekim bir olmanın, kardeş olmanın ve dayanışmanın, düşmana korku, dosta güven verdiğine son olarak Karabağ topraklarının azatlığında bir kez daha şahit olduk.Bu sebeple çeşitli alanlarda düzenlenen bu tür şölenler ve ortaklıklarla kardeşliğimizin perçinlenmesi, yarınlarımızda daha güçlü Türk devletlerinin oluşmasına vesile olacak, birliğimize ve beraberliğimize büyük katkılar sağlayacaktır. Türkiye Yüzyılı’nda Güçlü Türk Dünyası hedeflerine doğru bu kutlu yürüyüşte azim ve gayretle çalışmayı sürdüreceğiz.Şunu unutmayalım ki: Bir duvarın tuğlaları gibi sırt sırta verirsek ve bir halatın incecik telleri gibi birbirimize sımsıkı sarılırsak hiçbir güç bize üstün gelemeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 5’inci Uluslararası Karaman Türk Dünyası Kültür Şöleni’nin kardeşliğimizin güçlenmesine ve birliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum.Etkinliğin düzenlenmesinde Belediye Başkanımız Savaş Kalaycı başta olmak üzere emeği  geçen herkese teşekkür ediyorum.Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte Karaman Belediyesi Başkanı Savaş Kalaycı sanatçı Ahmet Şafak’a Türk Dünyası için önemli bir sembol olan Kızıl Elma hediyesi, Pest Elma ve çiçek takdimini gerçekleştirdi.

Editör: Mehmet Akif Orhan