Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sebebiyle gıda denetimlerinin çok yoğun bir şekilde işleyeceğini söylemesinin ardından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak denetim yürütldü. Karaman’da 21 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında iki haftalık süreç boyunca 26 denetim personeli ile kent genelinde 600 üzerinde işletmenin denetleneceği bildirildi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş; yapılan denetimlerin işletmelerin eksiklerini gidermelerine yardımcı olmayı amaçladığını belirterek ,  Vatandaşların da gıda denetimlerine katkıda bulunabileceğini, görülen olumsuzluklar için Alo 174 gıda hattını arayarak yetkililere bildirimde bulunabileceklerini belirten Şahinbaş; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün, tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşımını sağlamak ve sağlık risklerini en aza indirmek adına çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yapılan denetimler, hijyen koşullarını kontrol etmek, gıda ürünlerinin güvenliğini sağlamak, işletme kayıt belgesi olmayan gıda üretim ve tüketim yerlerini tespit ederek gerekli yaptırımları uygulamak ve sonrasında kayıt altına alma amacı taşımaktadır. Bu süreçte gerçekleştirilecek denetim seferberliğinde havaların aşırı sıcak seyrettiği bu günlerde gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi amacıyla öncelikli olarak toplu tüketim yerlerinin denetimine ağırlık verilecektir. Bu süreç sonrasında da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü denetim ekiplerince tüketici sağlığını koruma, güvenilir gıdaya erişimi sağlama ve haksız rekabeti engelleme amacıyla gerekli gıda denetimleri yoğun bir şekilde sürdürülecektir.

Editör: Nejla KOÇ