12 Eylül Salı günü saat 09.00’da Cumhuriyet Parkı Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi koyulmasıyla başlayan tören, saat 10:00’da Cumhuriyet Nihat Arslan İlkokulu’nda yapılan kutlama programı ile devam etti.

İlköğretim Haftası Kutlama Programı Programına, Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Jandarma Komutanı Murat Alkan, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, kurum müdürleri ve veliler katıldı.

Cumhuriyet Nihat Arslan İlkokulu’nda gerçekleştirilen İlköğretim Haftası Programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Karaman Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında: “2023 2024 eğitim öğretim yılı ilköğretim haftası kutlama programına hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Eğitim üzerinde durulması gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. Geleneğimizde yeni anne baba olmuş kişilere ilk duamız ‘Vatanına milletine hayırlı bir evlat olsun’ sözüdür bu söz okullarda hayat bulur. Değerli öğretmenlerimizin önderliğinde milli, manevi benlikle aklı ve iradesi kendi ülkesinin topraklarında yetişmiş öğrencilerimizle gerçeğe dönüşür. Asırlık bir çınar olan Cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizmiş olduğu Türkiye yüzyılı çerçevesinde nice yüzyıllara taşıyacak olan eğitim ordumuzla öğrencilerimize yetiştirmeye devam ediyoruz.”

“Tüm Dünyanın Umudunu Taşıyorsunuz”

Öğrencilere seslenen Çalışkan: “Sevgili Öğrenciler, sizler bizim en değerli varlığımızsınız bütün gayret ve çaba sizin iyi bir geleceğiniz olması için. Daha iyi eğitim alarak daha gelişmiş ve zenginleşmiş bir ülkede yaşayabilmeniz içindir. Büyüdükçe milletimize, insanlığa duyduğunuz sevgiyi de büyütün içinizde. Hayalleriniz de içinizdeki sevgi kadar büyük olsun siz sadece şehrimizin, ülkemizin değil tüm dünyanın umudunu taşıyorsunuz burada sizlere her zaman güveniyor ve inanıyoruz.”

“Büyük Atılımlar Yapabilmek İçin Büyük Düşünen Nesiller Yetiştirmeli”

Öğretmenlere ve yöneticilere seslenen Çalışkan: “Kıymetli yöneticilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız, çağın idraki olmak ve zamanın ruhunu oluşturmak gayesi ile bir milletin hayatını imar etme sorumluluğunu üzerinizde taşıyorsunuz. Neslimizi bilgi ile donatarak ahlaki değerlerle süsleyecek olan öğretmenlerimizdir.  Öğretmenlerimizden istediğimiz çocuklarımızın ufkunu açarak hayallerine ulaşmaları yolunda onlara cesaret ve güven vermeleridir. Büyük atılımlar yapabilmek için büyük düşünen nesiller yetiştirmeli çocuklarımızın özgüven sahibi olmasını sağlamaları ve iyi insan olmaları için gayret göstermeliyiz. Bu noktada gösterdiğiniz ve ortaya koyacağınız tüm fedakarlıklar için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

“Çocuklarınız Bizim Emanetimizdir”

Velilere ‘çocuklarınız bizim emanetimizdir’ diye seslenen Çalışkan: “Değerli veliler, elinden tutarak heyecanla okulumuza getirdiğiniz çocuklarınız bizim emanetimizdir. Sizlerin hayalleri ve beklentileri bizlerin bu inancı ve gayreti her alanda lider ülke olmayı mümkün kılacak nesiller yetiştirmemizi sağlayacak. Bugün dünden daha güzel yarın ise daha aydınlık olacak. Sizler de öğretmenlerle eğitim ailemizin en yakın bireyleri olarak bu sürecin içindesiniz. Hayalleriniz ve beklentileriniz bizlerin inancı ve gayretiyle her alanda lider ülke olmayı mümkün kılacak nesiller yetiştirmemizi sağlayacaktır. Bu vesileyle okullarımızla ilk defa tanışan anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerine ve velilerine hoş geldiniz diyor yeni bir solukla sağlık ve mutluluk içerisinde başladığımız 2023-2024 eğitim öğretim yılının yine sağlık mutluluk ve huzurla tamamlayabilmek temennisiyle yeni eğitim öğretim yılının Karamanımıza ve ülkemizdeki tüm eğitim çalışanlarına ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor ve saygı ve hürmetlerini sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Okul öğrencilerinden Elif Serin’in Bayrak şiirini okuması, 4-B sınıf öğretmeni Mehmet Eroğlu ve öğrencisi Nisa Nermin Türkmen’in Pınarbaşı türküsünü seslendirmesi, okul öğrencilerinden Yusuf Eymen Aydemir’in Vatan şiirini okuması, okul öğrencilerinden Medine Naz Küçük’ün İlköğretim Haftası şiirini okuması, okul öğrencilerinden oluşturulan müzik korosunun Yaz Dostum ve Hayat Bayram Olsa şarkılarını seslenirmesi, halk oyunu gösterilerinin sergilenmesi ile devam eden program dörcüncü sınıf öğrencilerinin birinci sınıf öğrencilerine hoş geldin çiçeği takdim etmesiyle sona erdi.

Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Geceye Renk Kattı Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Geceye Renk Kattı

Program sonrasında gerçekleştirilen sınıf ziyaretlerinde Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Jandarma Komutanı Murat Alkan, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, kurum müdürleriyle birlikte öğrencilere kitap dağıtırken Karaman Belediyesi ekipleri de öğrencilere kek ve meyve suyu ikramında bulundu.