Gazze Şeridi’nde 24 Kasım saat 07.00’de başlayan insani aranın sona ermesine saatler kala Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 2 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Mısır Devlet Enformasyon Servisi Başkanı Diaa Rashwan daha önce yaptığı açıklamada, iki günlük uzatmanın 20 İsrailli ve 60 Filistinli esirin karşılıklı serbest bırakılmasını içereceğini aktarmıştı.

Anlaşma kapsamında henüz dördüncü esir takası gerçekleşmezken, İsrail Başbakanlığı Hamas tarafından serbest bırakılması beklenen son rehine grubunun ailelerine bilgi verildiğini açıkladı. Takastaki gecikmenin listedeki çocukların esaret altında olabilecek anneleri veya büyükanneleriyle birlikte serbest bırakılmalarının sağlanması da dahil olmak üzere devam eden bir dizi sorun nedeniyle yaşandığı öne sürüldü.

24 Kasım 2023 tarihinden bugüne Gazze Şeridi’nde insani aranın başlamasından bu yana Hamas tarafından 3 grup halinde 39 İsrailli ile biri çifte vatandaş olmak üzere 19 yabancı uyruklu, İsrail tarafından ise 117 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.

Editör: Haber Merkezi