Oda Başkanı Bayram şeker pancarı üretiminde verimlerin iyi olduğunu ve dekarda 8-12 tonu geçen hasat yapıldığını söyledi. Bu yıl verimliliğin iyi olmasından dolayı üreticilerin fazla pancarının tesliminin yapılamadığını ifade eden Bayram sözlerine şu şekilde devam etti: “Devletimiz pancar üretiminin azalması nedeniyle 2021 yılında tarihinde ilk defa şeker ithalat etti. Biz Ziraat Odası olarak Türk Şeker yetkilileri ile köy köy gezerek şeker pancarı ekimi yapılması için üreticilerimiz ile görüşmeler yaparak ricada bulunduk.

Bu yıl ise çiftçimiz verimlerin iyi olmasından dolayı C-KOTASI dediğimiz pancar tarlada kaldı. Milletvekillerimiz ve Türk Şeker yetkililerine sıkıntılarımızı iletmemize rağmen ne fiyat açıklaması ne de alımlar ile ilgili bir sonuç alamadık. Üreticilerimizin C-KOTASI pancarı tarlada kaldı çürüyor. Geçtiğimiz yıllarda verim kaybından dolayı kotalarını yatıramayan çiftçimiz ceza öderken bu yıl fazla üretimden dolayı cezalandırılıyor.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanımız, sizin talimatınız olan bir karış toprak boş kalmasın sözüne istinaden üretime devam eden çiftçimiz, 2 yıl önce şeker ithal eden ülkemizde şeker pancarı üreten çiftçimiz cezalandırılıyor. Pancar tarlada kaldı.” dedi.

Editör: Nejla KOÇ