Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Mehmet Bayram: “Tarım sektörüne büyük bir dönüşüm getirecek olan bu yeni yönetmelik, tarımsal üretimde daha fazla verimlilik, sürdürülebilirlik ve planlı bir yaklaşımın benimsenmesi su kullanımının planlaması suyu az tüketen ürün desenleri belirleyerek ekim yapılması çiftçilerin, işletmelerin ve tüketicilerin geleceği açısından hayata geçirilmesi oldukça zor bir süreç olacaktır.

Yasadaki ilk sıkıntı meyve üretiminde %6’nın altındaki yerlerde meyve dikimine yasak getirilen düzenleme beraberinde mağduriyetler getirdi elma bahçesi kurmak isteyen  konuştuğumuz üreticiler, fidan alımı, bağlantısı yaptıklarını ve meyve dikimi hazırlığındayken ani bir kararla yasaklamanın önlenemez ekonomik kayıplara neden olacağını belirterek haklı olarak mağduriyetlerini ifade ettiler.

Bir 5 kişi ve elma görseli olabilir

Geçtiğimiz ay Tarım ve Orman Bakanımız Sn. İbrahim Yumaklı’ya da ifade ettiğimiz Meyve üretiminde %6’nın altındaki yerlerde meyve dikimine yasak getirilmesi elma üreticilerimizi mağdur ettiğini belirtmiş ve düzenleme yapılmasını üreticilerimizin taleb ve olumsuzlukları  kendilerine ifade ettik.

 Tarımsal planlamadaki değişikliklerden olan İlimizi elma üretiminden dolayı yakınen ilgilendiren Meyve üretiminde %6’nın altındaki yerlerde meyve dikimine yasak getirilen düzenleme  1 Ocak 2024’e kadar ertelenmesi fidan bağlantısı yapan bahçe hazırlığı için yatırım yapan elma üreticilerimize nefes aldıracak.”

Editör: Mehmet Akif Orhan