Soğuk havalarda balık fiyatlarının düştüğünü söyleyen Karamanlı balıkçılar, mevsime göre farklı türlerde balıklar getirdiklerini ama Karaman halkının genellikle hamsiye ilgi gösterdiğini belirttiler.

2002 yılından beri balıkçılık işiyle uğraşan Kenan Altunbaş: “Şu an satışlar biraz kırgın havanın sıcak olması seveviyle. Karaman’da rağbet görmesi için havanın biraz daha soğuması lazım. Yine de şükürler olsun.”

image-1447

Balık Çeşitleri Çok

“Karaman'da daha çok ağırlıklı olarak hamsi satılıyor. İstavrit, çupra, levrek, alabalık, somon, palamut, uskumru gibi balıkların dışında daha farklı balıklar da var ama onların daha şu an tam mevsimi değil. Mevsimi olduğu zaman o balıkları da getiriyoruz. “

İlerleyen Zamanlarda Fiyatlar Düşecek

“Şu an hamsi 100 TL’den başlıyor. Fiyatlar biraz uçuk akaryakıtlarının yüksek olması sebebiyle ama fiyat olarak ve mevsime göre en uygun balık hamsi. Tabii ilerleyen zamanlarda havanın soğumasıyla hamsi fiyatları  biraz daha düşecek inşallah o zamanda Karaman halkına sürümden satış yaparak fayda kazanacağız.”

image-1446

Karaman Hamsi Diyor

“Alabalık 150 TL, istavrit 150 TL, gümüş balığı 150 TL, mercan balığı 200 TL, çipra levreği 200 TL civarında, uskumru 100 TL civarında, barbun balığı var 150 TL bu balığın tavada kızarması çok iyi olur ve bu balık kılçıksız olduğu için çocuklar tarafından rağbet görüyor. Mercan balığı da kızartma için çok iyi bir balık. Gümüş balığı var kılçıksızdır etten ayıramazsınız, sırf et bebekler için uygun. Deniz somonu çocuklar için faydalı bir balık olarak tercih ediliyor. En pahalı balığımız Karadeniz somonu ve Norveç'ten gelen Norveç somonu yağ oranı biraz daha fazla oluyor kutuplara biraz daha yakın olduğu için ve fiyatı 400 TL. Her balığın kendine göre müşterisi oluyor ama Karaman’da vatandaşlar genel olarak hamsiyi bilir.”

Başkan İpek’ten TSM’ye Zİyaret Başkan İpek’ten TSM’ye Zİyaret

2018 Sezonu Daha İyiydi

“Satışlar biraz daha hareketli olsa daha iyi olabilir çünkü elektriğin zamlı olması, suyun zamlı olması geçen seneki fiyat da işçinin aynı çalışmaması, sigortası, yemesi, içmesi biraz daha tabii ağırlık olarak giderler artıyor. Adam 7 bin 500 TL emekli maaşı alıyor o parayla  100 TL’lik hamsi alsa ne yiyecek? Geçen yıla göre fiyarlada yüzde yüz oldu. Hem bizim aldığımız fiyattan hem de sattığımız fiyattan yüzde yüz değişiklik oldu. 2002 yılından bu yana balıkçılık yapıyorum en iyi satış yaptığım yıl 2018 yılı sezonuydu çünkü o zaman kış daha iyiydi. Hem balık fazlaydı hem de rağbet de fazlaydı. Hayay hesaplıydı, ucuzdu, bu kadar pahalı değildi. Şuan müşteri 200 TL ile buraya gelse en fazla alacağı iki kilo hamsi olur, başka bir şey almaz.” dedi.

image-1445

Kaynak: Haber Merkezi