Çateş Elektrik adıyla bilinen Çatalağzı Termik Santrali Türkiye'de Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş 1989 yılında açılmış olan termik santral Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne aittir. Zonguldak iline bağlı Çatalağzı beldesinde kurulmuş olan ÇATES'in sahibi kamu iktisadı teşekkülüdür ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı'na bağlıdır.
Santral 90'lı yıllarda çoğunu özelleştirme yoluna gitmiştir. Fakat 1999 yılında özelleştirilmesi için yapılan ihale iptal edilmiştir. Santralin ilk sahiplerinden bu yana tüm sahipleri sırayla
ETİBANK 1946
TEK 1970
TEAŞ 1993
EÜAŞ 2001 olmuştur.
1946 yılında Türkiye’nin ilk baz termik santrali olarak kurulan ÇATES A Santrali’nin 1982 yılında ekonomik ömrünü tamamlayarak kapatılmasının ardından devreye alınan ÇATES B Santrali, 2014 yılında özel sektör elektrik üretim dünyasındaki yerini almıştır.