Vatandaşlar Alibeke Türbesi olarak bilinen kabrin bulunmuş olduğu bölgede ardıç ağaçlarının yaşlılığını vurgulayarak, doğal varlıkların korunması için tescillenmesi gerektiğini belirtti. Ardıçların tescillenmesi, bu bitkilerin korunmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının açısından büyük bir öneme sahip olduğunu düşünen yerel halk ayrıca, Aybastı Köyü'nün çevre ve altyapı ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini de dile getirdi. Mikrofonlarımıza konuşan Sadık Sönmez: “Karaman İl Özel İdaresi ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden bölgeye gerekli bakımın yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Kabrin Tanıtılması İçin Tabela İhtiyacı

Koruyucu Aileye Anlamlı Ziyaret Koruyucu Aileye Anlamlı Ziyaret

Sadık Sönmez çevre illerden de türbenin sıklıkla ziyaret edildiğini belirterek: “Aybastı köyü yakınlarında bulunan; Ali Beke Türbesi diye bilinen türbeye geçmişte çocuğu olmayanlar, gelerek kurban kesip, dua ederlerdi eğer erkek çocukları olursa erkek çocuklarına Ali Beke adı verirlerdi. Bu yüzden de bu isim Karaman’da çok sık kullanılIyor. Günümüzde ise bu bölge mevlit yemeklerinin verilmesi için kullanılıyor.”dedi.

Böylesine ilgi gören bir bölgenin bakımsız oluşu ve türbeni duvarlarındaki çatlaklıklar vatandaşın içine sinmeyen bir görüntü oluşturduğunu söyleyen vatandaşlar kabrinin daha bakımlı olması gerektiğini ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesi adına bir tabela yapılmasını da talep etti.

Güvercinlik Obruğu Araştırılmalı

Köy halkı bölgede bulunan "güvercinlik" olarak adlandırılan bir obruk bulunduğunu ve bu obrukta soğuk bir su kaynağının bulunduğunu belirterek bu bölgenin araştırılması gerektiğini ve eğer bölgeden su çıkarsa  büyük bir su sorunu yaşayan Aybastı köyüne faydası olabileceğini belirtti.

Aybastı Köyü sakinleri, taleplerini Karaman KGRT aracılığıyla yetkililere ileterek, köylerinin yaşanılabilirliğini artırmayı ve doğal güzelliklerini korumayı amaçladıklarını belirtti.