Asrın felaketi olan 6 Şubat depremleri 11 ilde yıkıma neden olurken enkaz altından çıkarılan araçların şase numaralarını araçlardan sökerek çalıntı veya yurt dışından kaçak olarak getirilen araçların şase numaraları ile değiştiren dolandırıcılar, çok sayıda vatandaşı mağdur etti.

“Polis Ekiplerini Kapısında Görünce Şok Oldu"

Kocaeli’de yaşan Fatih Mehmet Gündüz de otomobil dolandırıcılarının mağduru oldu. Temmuz ayında bir internet sitesi üzerinden görüp beğendiği aracı satın alan Fatih Mehmet Gündüz, 4 ay sonra polis ekiplerinin kapısına gelmesiyle şoku yaşadı. Aracının change olduğunu öğrenen Gündüz, şikayetçi oldu.

Yaşananları anlatan Gündüz, "Temmuz ayında 490 bin TL karşılığında bir araç satın aldım. Aracımız muayene ve eksperden geçmesine rağmen 4 ay sonra aracımızın change olduğu şüphesiyle emniyetten gelip aracımızı İstanbul Teknik Üniversitesine götüreceklerini söylediler. Aracımız incelendikten sonra aracımızın yurt dışından gelen bir araç olduğu ve change olduğu söylendi. Aracımıza el konuldu. Mağduruz başkalarının yaşamamasını istiyorum. Çok olduğu söyleniyor. Araç Haziran ayının 20’sinde Bulgaristan Kapıkule sınır kapısından ülkemize giriyor. Haziran ayının 27’sinde muayeneden geçiyor. 10 gün sonra da aracı biz satın alıyoruz. 4 ay sonra da aracın savcılık kararıyla arandığı bize söylendi. Aracın change olduğunu üniversitenin raporları sonucu öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.

“Deprem Bölgesinde ki Araçları Bu Şekilde Piyasaya Sürüyorlar”

En Büyük Özel Banka Hangisi? En Büyük Banka Hangisi 2024? En Büyük Özel Banka Hangisi? En Büyük Banka Hangisi 2024?

Bu tarz durumlarla son dönemlerde çok sık karılaştıklarını belirten ekspertiz firması sahibi Sami Tarcan, “Şu an deprem bölgesinde ki araçları hasarlı bir şekilde satıyorlar. Bazıları alıcı bazıları da satıcı olarak ilanlara koyuyorlar. Bu araçlar ağır hasarlı olduğu için şase numaralarını yurt dışından gelen veya icralık araçların şase numaralarını değiştirerek satıyorlar” dedi.

“Araç Ruhsatta 2016 Ama Kupası 2017 Model”

Son incelediği aracında şase numaralarının değiştirilmiş olduğunu tespit ettiklerini belirten Tarcan, “Emsal aracımız da burada. Bu aracın modeli 2016 model kupası 2017 model aracımızı change etmişler. Aracımız dizel orjinalinde cam tavan yok bu kupa da var. bu araç change edilmiş. Alıcı il dışından almış ekspertize sokarak. Ama şuan aracında bulunan kusuru bilmiyor. Ben de şu an bu arabayı bu şekilde tespit ettikten sonra karakola teslim edeceğim” dedi.

“Son 4 Ayda 17 Change Araç Tespit Ettim”

Son 4 ay içerinde bu durumun gittikçe arttığını belirten Tarcan, “Deprem bölgesinde bina altında kalmış ağır hasarlı araçların şase numaralarını yurt dışından gelen araçlarla değiştiriyorlar. Ya da çalıntı araçları kullanıyorlar. Sadece ben 4 ay içerisinde 17 araç tespit edip karakola teslim ettim. Şimdi bu aracı da giderek teslim edeceğim" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA