Her yıl geleneksel hale gelen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Ayrancı Beldiye Başkanı Yüksek Büyükkarcı atıl duran araziye ektikleri domates, salatalık, biber, kavun, karpuz, çilek gibi meyve ve sebzeleri ilçe halkının kullanımıyla sınırlandırdıklarını söyledi. Arazi üzerine kurulan sebze ve meyve bahçesini yerinde gezdiren ve bilgiler veren Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı dört yıllık süreç içinde gerçekleştirdikleri projeleri de basın mensuplarıyla paylaştı. Başkan Büyükkarcı: “Burayı yapmamızda ki amaç halkımıza örnek teşkil etmek“ dedi. Daha sonra henüz tamamlanmamış olan iki bin tonluk soğuk hava deposunu gezdirdi ve yakın zamanda tamamlanacağına değindi.

Emekler Tarlada Kaldı Emekler Tarlada Kaldı

Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı yapmış olduğu açıklamada: “Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli Bey'in talimatları doğrultusunda bütüncül yaklaşım, üretken belediyecilik kavramını burada uyguladığımızı düşünüyorum. Burası 15 bin metrekarelik bir alanı içeriyor. Burada domates, salatalık, biber, kavun ve karpuz üretiyoruz. Amacımız hem atıl olarak duran araziyi rantabl hale getirmek hem de halkımızın bütçesine bir katma değer sağlamak. Bir başka amacımızda bakın burada bu da yetişebiliyor anlamında halkı teşvik etmekti.Örneğin biz haftada domatesler, biberler hariç dört buçuk, beş ton salatalık kaldırıyoruz. Bugüne kadar her eve ücretsiz gönderdik ama bundan sonra artık kilosu 1 TL. Domatesi de , salatalığı da, biberi de, kavunu da, karpuzu da 1 TL’den ilçe halkımıza vermeye başladık. Vatandaşlara ikişer kiloyu geçmemek kaydıyla veriyoruz yoksa insanlar kasayla gelip götürmek istiyor. O da adaletsizlik ortaya çıkaracak düşüncesiyle her vatandaşa iki kiloyu geçmemek kaydıyla 1’er liradan veriyoruz. Vatandaştan çok hayır duası alıyoruz, çok memnunlar. Bizatihi gelerek ya da telefonla arayarak teşekkür edenler çok oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Yapımına geçtiğimiz sene başlanan iki bin tonluk soğuk hava tesislerinin yakın zamanda bittiğini söyleyen Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı soğuk hava tesisindeki buzhaneleri basın mensuplarına gezdirdi. 2 bin tonluk soğuk hava depolama tesisini bugün, yarın teslim alacaklarını belirten Başkan Büyükkarcı bunun yanı sıra 80 tonluk da kantar yapımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Son dört yılın değerlendirmesini yapan Başkan Büyükkarcı soru –cevap şeklinde devam eden toplantıda şu açıklamaları yaptı: “2019 seçiminden sonra 50 adet konut, 13 adet iş yeri olmak üzere Ötüken konutlarına başladık ve satışını da yaptık. Şuanda da faal olarak hizmete girmiştir. Atık su arıtma tesisi yaptık. Tabii bu biyolojik arıtma, 275 metreküp gün kapasiteli. Bu da bu süreç içerisinde hizmete alınmış durumda. Musa Aysever Caddesi’ne dün görevini bırakan Kara Kuvvetleri Komutanımız, Genelkurmay Başkanımızın ismini vermiştim. Tabii onun ismini neye verdiğimizi de hep sorarlar. O, 15 Temmuz gecesi ilk saatlerde devletin ve milletin yanında olduğunu televizyonlara beyanat verdiğinden ötürü Musa Paşa'nın ismini vermiştik dönüm noktalarından birisiydi. Yine bu süreç içerisinde gördüğünüz bir belediye hizmet binasını ilçemize kazandırdık. Elektrik tellerini, dağıtım hatlarını yer altına aldık. Şu an da caddede görmüşsünüzdür hiçbir telefon elektrik direği kalmamıştır, tamamen yer altına alınmıştır. Yeni araç aldık: kazıcı, yükleyici, Beko, itfaiye aracı ve hizmet aracı olmak üzere filomuzu genişlettik.”

“Dede Mahallesi ve Yenimahallemizde çocuk oyun alanları, spor alanları yaptık. Geçen yıl başladığımız üç bloktan oluşan Turan konutlarımızda 107 daireyi bitirdik. Zannedersem oturanlar da olmaya başladı. Eylül ayında 31 dairenin de satışına çıkacağız geliri de tamamen Ayrancı Belediyesi'ne kalacak. Tarım arazilerinde meyve ve sebze yetiştiriciliğini, vatandaşın sağlıklı gıdaya erişimini kolaylaştırdık. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin de üretken belediyecilik bütüncül yaklaşım anlayışını sahaya ve ilçeye yansıtmış olduk. Duran konutların teslimi ile birlikte konutlara ve soğuk hava tesisimize giden yol ve caddelerin asfaltına yarın sabah ekipler geliyor. Allah nasip ederse o kalan sıcak asfalt çalışmalarımıza da yarın başlamış olacağız. Tabii bunları hep biz hibe yapıyoruz. Yani bir kısmı işte Karaman bir kısmı Ereğli böyle hallediyoruz. Bu görev süresi içerisinde rutin olarak yaptığımız evde bakım hizmetleriyle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hep yanında olduk.”

“Yaşlısından Hastasına Herkese Hizmet Ettik”

“Yaşlı ve hastaların temizlik ihtiyacını bir telefonla iki kişi göndererek evde temizlik ve bakım hizmetlerini de böylelikle yapmış oluyoruz. Ramazan ayı etkinliklerimiz var. İftar programlarımız kapsamında evlere 750 kişilik yemek ikramı ve her yıl 150 çocuktan az olmamak üzere çocukları bayramlarda giydirme işleri yaptık. Bunların hiçbirisini de belediyeden nakit olarak çıkarmadık. Eşimizi, dostumuzu devreye koyarak gerçekleştirdik. Şehit askerlerinin anısını yaşatma adına İdlib şehitlerinin isimlerinin tamamını caddelerimize verdik. Engelli vatandaşlarımıza 100  adet elektrikli araba dağıtımı yaptık. Hıdırellez'i pandemi ve Ramazan ayına denk gelmesi dolayısıyla üç yıldır yapamıyoruz. İnşallah daha sonra yapacağız.”

“Müstakil Konut Yapımına Başlıyoruz”

“Orhun Vadisi Yaşam Konutları yapacağız. 32 adet, 500 metrekare müstakil olarak yapacağız. 100 metrekaresi dubleks daire, 400 metrekaresi de önünde bahçesi olan ev yapımına başlayacağız. Allah nasip ederse önümüzdeki süreçte de bunu yapıp vatandaşlarımızın satışını sunacağız.”

“İlçemizde Devlet Bahçeli Millet Bahçesi Oldu”

“Hayvancılık alanı bölgesi ve hayvan pazarı projemiz var. Prosedürleri bitirdik inşallah yılbaşından önce de başlatma ihtimalimiz var. Oranın da temelini atarak 32 adet çoban evi, samanlığı olan modern ağıl projesiyle birlikte şehir içinden hayvanları şehir dışında taşımış olacağız. Doğal gaz sıkıntımız var. Allah nasip ederse 2024 yılı içerisinde bunun sözünü de aldık doğal gazı da getireceğiz. Yine soğuk havamızın yan tarafında gördüğünüz 25 bin metrekarelik bir alanımız var. Orayı yeşil alan yapıyoruz. İçine düğün salonu ve park yürüyüş yolları ve spor alanları yapıyoruz. Genel başkanımla  da görüştüm bu alanın ismini Devlet Bahçeli Millet Bahçesi olarak koymuş olduk. Tüm ilçenin sıkıntısı baraj sulama havzasının şimdiye kadar hep vahşi sulamayla oluyor. Tabii Cumhurbaşkanımızın da programa aldığı bir projeyle inşallah önümüzdeki süreçte de kapalı şebekeye böylelikle geçirmiş olacağız ilçemizi.” dedi.

Saat 16 itibariyle ilçenin ekmek sorunu yaşadığını belirten Belediye Başkanı Büyükkarcı “İlçe halkımızın en büyük problemi ekmek sorunu saat 16 sonrası ekmek tedariki oldu. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gelen ekmek sayısı ilçenin ihtiyacını karşılamıyor. Biz de belediye olarak ekmeğin saat 16’dan sonrada bulunabileceği şekilde anlaşmalar yapıyoruz.” dedi.